Adeziv kapsülit tanılı hastalarda (donuk omuz) transdermal difüzyonel patch uygulaması sonuçlarının fizyopatolojik ağrı ve fonksiyonel durum açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the results of transdermal diffusional patch application in patients with adhesive capsulitis (frozen shoulder) in terms of physiopathological pain and functional status
- Tez No: 863333
- Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ ALİ ÖÇGÜDER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı disk hernisi hastalığında kullanılan CE belgeli difüzyonel patchin adeziv kapsülit tanılı hastalarda (donuk omuz) uygulanmasının sonuçlarının fizyopatolojik ağrı ve fonksiyonel durum açısından değerlendirilmesi olarak belirlenmiştir. Yöntem: Prospektif gözlemsel bir çalışma olarak yapıldı. Ankara Şehir Hastanesi Ortopedi polikliniğine başvuran, dahil edilme kriteri olan adeziv kapsülit tanısı almış 18-65 yaş arası hastalar randomize olarak, plasebo ve difüzyonel patch grubu olarak ikiye ayrıldı. Tüm hastalardan yazılı onam formu alındı. Çalışmaya katılan hastaların yaş, cinsiyet, boy, kilo, sistemik hastalıklar, sigara kullanımı ve kullandığı ilaçlar gibi demografik verileri kaydedildi. 28 hastaya Transdermal Difuzyonel Patch Uygulaması yapıldı, 28 hastaya plasebo uygulandı. Difuzyonel Patch uygulanan hastalarda hipoallerjenik flaster ile yamaları sabitlenip 24 saat yatak istirahati yapmaları önerildi. Bu esnada, yani 24 saat süre boyunca herhangi bir medikal tedavi almadılar. 24 saat sonunda hastalar omuz bölgelerine sabitledikleri bu yamayı çıkardı ve ertesi gün ile 10.gün ve 1 ay sonra fizik muayeneleri yapıldı. 1 ay sonunda ağrısı azalmayan hastalarda diğer tedaviye geçildi. Hastaların ağrı şiddeti VAS ile, fonksiyonel durumları ise Constant Omuz Skoru ile değerlendirildi. Tedavi sonrası (48 saat sonra) ve uzun dönem etkiler için 4 hafta sonra aynı değerlendirmeler tekrarlandı. Tedavi sonrasında hastaların gruplarına bakılmaksızın ağrısı azalmayan veya klinik ve fonksiyonel olarak düzelme olmayan hastalara (VAS ile ağrı şiddetinde %50 den az azalma olanlar, fonksiyonel indeks skorlarında %20 veya daha az düzelme olanlar) medikal tedavi ve/veya fizik tedavi programı başlandı. Bulgular: Kontrol ve deney grupları arasında olguların ortalama yaşları, kadın erkek dağılımı, eşlik eden hastalıklar, medyan omuz ağrısı ve omuz hareket kısıtlılık süreleri istatistiksel olarak benzer bulundu (p>0,05). İzlem zamanlarına göre VAS düzeylerinde Bonferroni düzeltmesine göre kontrol grubunda istatistiksel olarak anlamlı herhangi bir değişim görülmedi (p=0,042). Deney grubunda ise istatistiksel olarak anlamlı değişim olup (p0,999).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study was to evaluate the results of the application of CE certified diffusional patch used in disc herniation in patients with adhesive capsulitis (frozen shoulder) in terms of physiopathological pain and functional status. Method: It was conducted as a prospective observational study. Patients between the ages of 18 and 65 who were admitted to the Orthopedics outpatient clinic of Ankara City Hospital and diagnosed with adhesive capsulitis, which is the inclusion criterion, were randomly divided into two groups as placebo and diffusional patch groups. A written consent form was obtained from all patients. Demographic data of the patients participating in the study such as age, gender, height, weight, systemic diseases, smoking and medications were recorded. Transdermal Diffusional Patch was applied to 28 patients and placebo was performed in 28 patients. In patients who underwent Diffusional Patch, it was recommended to fix the patches with a hypoallergenic patch and rest in bed for 24 hours. In the meantime, they did not receive any medical treatment for 24 hours. At the end of 24 hours, the patients removed this patch fixed to their shoulder areas and physical examinations were performed the next day and 10 days - 1 month later. At the end of 1 month, other treatment was started in patients whose pain did not decrease. Pain severity of the patients was evaluated with VAS, and functional status was evaluated with Constant Shoulder Score. The same assessments were repeated after treatment (after 48 hours) and after 4 weeks for long- term effects. Medical treatment and/or physical therapy program was started for patients whose pain did not decrease or who did not improve clinically and functionally (those with less than 50% reduction in pain severity with VAS, 20% or less improvement in functional index scores) regardless of the patient groups. Results: The mean age, male-female distribution, comorbidities, median shoulder pain and duration of shoulder movement limitation were statistically similar between the control and experimental groups (p>0.05). There was no statistically significant change in VAS levels in the control group according to Bonferroni correction according to follow-up times (p=0.042). In the experimental group, there was a statistically significant change (p0.999).