Demir Çağı Öncesi Kuzeydoğu Ege Bölgesi insan yüzü tasvirli kaplar
Pots with human faces in The North-Eastern Aegean Region During The Pre-Iron Age
- Tez No: 863334
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKSEL SAZCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Çanak çömlekler üzerindeki antropomorfizm uygulamalarına ilişkin en erken örnekler Neolitik Dönem 'den itibaren seramik kaplar üzerinde görülmektedir. Üzerinde insan yüzüne ait unsurların bulunduğu kaplar, çanak çömlek geleneği içerisinde ayrıcalıklı bir grubu oluşturmakta ve çoğunlukla“antropomorfik kaplar”adı altında değerlendirilmektedir. Geniş bir coğrafyada yayılım gösteren bu kaplar, çeşitli form ve bezeme biçimleri ile tasvir edilen insan yüzüne ait bir veya birden fazla unsuru üzerinde taşımaktadır. Çalışmanın konusunu, Kuzeydoğu Ege Bölgesi çanak çömlek geleneği içerisindeki insan yüzü tasvirli kaplar oluşturmaktadır. Söz konusu kaplar, Neolitik Dönem 'den Demir Çağı'na kadar olan süreçte, Anadolu, Ege Havzası ve Balkanlarda form ve bezeme yönünden bölgesel farklılıklar gösterse de ortak inanç siteminin bir ürünü olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada, Kuzeydoğu Ege Bölgesi yerleşimlerinden ele geçen insan yüzü tasvirli kapların incelenmesi ile bölgede insan yüzlü kap geleneğinin şekillenmesi üzerindeki rolü ve çevre kültürlere olan etkisi ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The earliest examples of anthropomorphism on pottery can be seen on ceramic vessels from the Neolithic Period onwards. Vessels with elements of the human face on them constitute a privileged group within the pottery tradition and are mostly evaluated under the name of“anthropomorphic vessels”. These vessels, which have a wide geographical distribution, bear one or more elements of the human face depicted in various forms and forms of decoration. The subject of this study is the vessels depicting human faces in the pottery tradition of the Northeast Aegean Region. Although the vessels in question show regional differences in terms of form and decoration in Anatolia, the Aegean Basin and the Balkans from the Neolithic Period to the Iron Age, they appear as a product of a common belief system. This study analyses the vessels with depictions of human faces recovered from the settlements in the Northeast Aegean Region and reveals their role in shaping the tradition of human-faced vessels in the region and their influence on the surrounding cultures.