Baştan sona
From beginning to end
- Tez No: 863350
- Danışmanlar: PROF. BÜLENT VARDAR
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Tolga bir tiyatro oyuncusudur. Gerçek Galata kulesinden hayal gücüyle var edilen tiyatro sahnesindeki Galata kulesine kadar yaşadığı süreç, bir oyuncunun gözünden rol nasıl oluşturulur fikrine ışık tutar. Hezarfen hakkındaki rivayet edilen hikaye, uçmak düşüncesinin o dönem için imkansız olmasından dolayı oldukça önemlidir.Galata kulesi önemli bir figürdür çünkü Tolga ''Uçmak'' adlı oyunda Hezarfen Ahmed Çelebi rolünde oynamakta ve onun uçmak fikrinin, bilimselliğinin ve toplumsal yankılarının gözlemini bize sunmaktadır.Bu fikir rol oluşumunda önemli bir yer tutmaktadır.Rol ve toplumsal dinamikler arasında bir ilişki olup olmadığını süreç içinde sorgulamaktadır. İlk bölümde Tolga Galata kulesinden tiyatro sahnesine oyuna çıkmak üzere yürür.Yolda farklı kişiliklere sahip çeşitli esnaflarla karşılaşır.Her biri toplumsal mozaiklerin bir parçasıdır.Genelikle olumsuz görüşlere sahiptirler.Ve her karşılaşma sonrası Tolga bu kişiliklerin olumsuz tavırları üzerine rol nedir, nasıl oluşturulur sorusuna cevaplar arar ,fikir yürütür.Bunu bir anlatıcı olarak tiyatro sahnesine kadar bize anlatır. İkinci bölümde ise tiyatrodaki hazırlık tiyatro seyircisi gözünden değil sinema seyircisi gözünden anlatılır. Kulislerde, perde arkasında, oyun öncesi ve oyun esnasında yaşananlara şahit oluruz.Oyun başlar ve oyunun sonunda Tolga'nın rolü nasıl sergilediğine tanıklık ederiz.Tolga'nın bu yolculuğu rol,rolün engelleri ve rol çözümlemeleri hakkında bize alternatif fikirler sunar.
Özet (Çeviri)
Tolga is a theater actor. The process he lived from the real Galata tower to the Galata tower in the theater stage created with his imagination sheds light on the idea of how to create a role from the eyes of an actor. The narrated story about Hezarfen is very important because the idea of flying was impossible at that time. Galata tower is an important figure because Tolga plays the role of Hezarfen Ahmed Çelebi in the play“Flying”and presents us the observation of the scientificity and social repercussions of his idea of flying. It has an important place in role formation. It questions whether there is a relationship between role and social dynamics in the process. In the first episode, Tolga walks from the Galata tower to the theater stage to go to the theater. On the way, he encounters various tradesmen with different personalities. Each of them is a part of social mosaics. They usually have negative views. And after each encounter, Tolga searches for answers to the question of what is the role and how to create the negative attitudes of these personalities. As a narrator, he tells us about it all the way to the theater stage. In the second part, the preparation in the theater is told not from the eyes of the theater audience, but from the eyes of the cinema audience. We witness what happened in the backstage, behind the scenes, before the play and during the play. The play begins and at the end of the play, Tolga's We witness how he plays the role. This journey of Tolga presents us with alternative ideas about the role, its obstacles and role analysis