Depresyonda serbest radikaller ve antioksidan savunma sistemlerinin incelenmesi
The investigation of free radicals and antioxydan defender system on depression
- Tez No: 86342
- Danışmanlar: PROF.DR. İHSAN KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
44 VI-ÖZET Bu çalışmada, depresyon tanısı konulan hastalarda serbest radikaller ve antioksidan savunma sistemi araştırıldı. Bu amaçla Vakıf Gureba Hastanesi Psikiyatri kliniğine başvuruda bulunan 122 hasta çalışmaya alındı. Depresyon tanısı DSM-IV kriterlerine göre kondu. Alman kan örneklerinde serbest radikaler için serum MDA düzeyleri depresif hastalarda, kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulundu. Diğer yandan antioksidan sistem göstergesi olarak kabul edilen hemoglobin GSH düzeyleri de depresif hastalarda kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulundu. Sonuç olarak, serbest radikallerin hücresel düzeyde nöronların yapı ve fonksiyonunu bozmak suretiyle depresyon oluşumuna neden olabileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
45 VH-SUMMARY In this study, free radicals and antioxidant defence system were investigated in 122 patients with depression who were hospitalized at Vakıf Gureba Hospital. Depression diagnosis was made according to DSM IV criteria. Serum MDA levels, which is a marker of free radical damage, were significantly higher than healthy control group. The other hand, Glutathione, which is an antioxidant, is decreased significantly compared with control group. As a result, we have suggested that free radicals might be result in depression by effecting neuron structure and function at cell level.