Building resilience through learning landscapes: Focusing on children and post-disaster areas
Öğrenme peyzajları aracılığıyla dayanıklılık inşa etmek: Çocuklara ve afet sonrası alana yöneliş
- Tez No: 863472
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL AKÇAY KAVAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tez, kentsel ve afet sonrası alanlardaki öğrenme manzaralarının çocukların dayanıklılığını nasıl artırabileceği üzerinde durmaktadır. Çalışma, çeşitli şehirler için oyunbaz öğrenme programlarını pratik olarak uygulayarak öğrenme deneyimlerini geliştirmek için temel öğrenme manzara tekniklerini kullanmaktadır. Araştırma, oyunbaz öğrenmenin kent alanlarının ve günlük yaşamın bir parçası olarak geniş çapta benimsenmesini öngörmektedir. Bu çalışma, çocukların çevrelerinden nasıl öğrendiklerini ve bilgiyi nasıl içselleştirdiklerini incelemektedir. İnceleme, çocuk gelişimini ve oyunbaz öğrenmeyi teşvik eden faktörleri, fiziksel, bilişsel ve sosyo-duygusal yönlerini vurgulayarak açıklamaktadır. Vaka çalışması yöntemi, çeşitli oyun alanlarının genel öğrenme manzarası üzerindeki etkilerini anlamak için detaylı bir analiz yapmak üzere adapte edilmiştir. 42 vaka incelenerek, oyunbaz öğrenme ortamlarının tasarımı ve uygulanmasının çocukların bütünsel gelişimine nasıl katkıda bulunabileceğine dair içgörüler sunulmaktadır. Analiz, oyunbaz öğrenme ortamlarının ve STEM öğrenme fırsatlarının dayanıklılığı ve başa çıkma stratejilerini nasıl teşvik edebileceğini keşfetmek gibi, öğrenme manzaralarını ve onların pratik uygulanmasını keşfetme yolunu açmıştır. Bu çalışma, oyun ve oyun alanlarının kalitesini yükseltmek için pratik oyunlar ve stratejiler sunmakta, sonuç olarak, literatür taraması ve vaka çalışması analizinin bir sonucu olarak öğrenmeyi teşvik eden ve keşfi teşvik eden güvenli dış mekanlar yaratmaya katkıda bulunmaktadır. Ayrıca, bu çalışmanın sonuçları, post-afet iyileşmesinde yer alan politika yapıcıları, tasarımcılar ve kuruluşları yönlendirme açısından alanda literatüre katkı sağlamaktadır, çocuk dostu, dayanıklı kentsel ortamlar yaratmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the potential impact of learning landscapes in urban and post-disaster areas on fostering resilience for children. The study uses basic learning landscape techniques to enhance learning experiences and adapts playful learning programs for diverse cities practically. The research envisions the widespread adoption of playful learning as a natural part of urban spaces and daily life for families and communities. This study examines how children learn and absorb knowledge from their environment. The examination elaborates on factors that promote child development and playful learning, emphasizing physical, cognitive, and socio-emotional aspects. The case study method is adapted to conduct a detailed analysis of various types of playgrounds to understand their impact on the overall learning landscape. The 42 cases are analyzed to provide insights into how the design and implementation of playful learning environments can contribute to the holistic development of children. The analysis opened a door towards navigating learning landscapes and their practical implementation, like exploring how playful learning environments and STEM learning opportunities can promote resilience and coping strategies. This study offers practical games and strategies to elevate the quality of play and playgrounds, ultimately contributing to the creation of safe outdoor spaces conducive to learning and exploration as a result of the literature review and case study analysis. Furthermore, the outcomes of this study contribute to the literature in the field in terms of guiding policymakers, designers, and organizations involved in post-disaster recovery, aiming to create child-friendly, resilient urban environments.