An investigation of EFL learners' reading strategy use
EFL öğrencilerinin okuma strateji kullanımının incelenmesi
  1. Tez No: 863496
  2. Yazar: AYMAN MOSULLY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA YUMRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Okuma, dinleme, yazma ve konuşma ile beraber dört temel beceriden birisidir. Okuma hem bilişsel hem de kavramayı içeren bir süreçtir. Okuma, öğrencileri birçok materyal ve kaynak bulmaya zorlayan dinamik bir beceridir. Bu çalışma, bir vakıf üniversitesinde yabancı diller bölümünde, yabancı dil hazırlık sınıfında eğitim gören öğrencilerin kullandıkları okuma strateji türlerini ortaya çıkarmak için yürütülmüştür. Bu çalışmaya, 18 – 22 yaş arası, yabancı dil olarak İngilizce öğrenen 65 öğrenci katılmıştır. Sonuçlar, anket ve yarı yapılandırılmış bir izlem görüşmesi ile elde edilmiştir. Bulgular, öğrenciler tarafından en çok ve en az kullanılan okuma stratejisine dair bir fikir verdi. Ayrıca, EFL eğitmenlerine öğrencilerin okuma zayıflıklarına odaklanma fırsatı sağladı. Aynı zamanda öğrenciler arasında okuma stratejileri farkındalığının önemi vurgulandı ve İngilizce öğrenenlerin okuduğunu anlamalarını geliştirmek için hayati bir yöntem olarak okuma stratejileri edinmenin öneminin altı çizildi.
Özet (Çeviri)
Reading is one of the four primary skills alongside listening, writing, and speaking. It involves cognitive and comprehension processes. Reading is a dynamic skill that urges learners to find and use a variety of materials and recourses. This study was conducted to reveal the type of reading strategies used by EFL preparatory university students at a foreign language department in a foundational university. The participants of this study were 65 EFL learners aged between 18 to 22 years old. The data was collected and analyzed through a questionnaire and semi-structured follow-up interviews. The findings gave an insight into the most and least reading strategies used by learners. Furthermore, it provided EFL instructors with the opportunity to focus on the learners' reading weaknesses. It also highlighted the importance of reading strategies awareness among learners and underscored the significance of acquiring reading strategies as a vital method for EFL learners to improve their reading comprehension.