Diyabetik retinopatili hastalarda retinal iskeminin fundus floresein anjiyografi ve optik koherans tomografi anjiyografi bulgularının yapay zeka yardımıyla karşılaştırılması
Comparison of fundus fluorescein angiography and optical coherence tomography angiography findings of retinal ischemia with the assistance of artificial intelligence in patients with diabetic retinopathy
- Tez No: 863555
- Danışmanlar: PROF. DR. HİDAYET ERDÖL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Diyabetik retinopati (DR) hastalarında fundus floresein anjiyografi (FFA) ile belirlenen anevrizma alanlarına karşılık gelen optik koherans tomografi anjiyografi (OKTA) görüntülerindeki iskemi varlığını değerlendirmek, yüzeyel ve derin kapiller pleksuslar arasında farklılık olup olmadığını karşılaştırmak ve anevrizma gelişimi ile iskemi arasındaki ilişkiyi araştırmak, FFA ve OKTA gibi gelişmiş retina görüntüleme yöntemlerinin değerlendirilmesinde yapay zeka (YZ) teknolojilerinin kullanımı, bu görüntülerin analizini daha hızlı, doğru ve verimli hale getirerek, göz hastalıklarının teşhis ve tedavisinde önemli avantajlar sağlamaktır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Retina Birimi'nde Mart 2023 ile Eylül 2023 tarihleri arasında diyabetik retinopati tanısı ile FFA ve OKTA çekilen olgular dahil edildi. Yaş aralığı çalışma grubu ile uyumlu olan, detaylı muayene ve tetkikler sonrasında herhangi bir patoloji saptanmayan hastalar ise çalışmanın kontrol grubuna dahil edildi. Çalışmaya dahil olan tüm hastaların verileri geriye dönük olarak incelenerek Solix OKT/OKTA (Optovue Inc, Freemont, CA, USA) cihazında 6*6 mm²'lik OKT- Anjiyografi görüntüleri ve Optos (California, Optos plc, UK) fundus ve floresein anjiyografi görüntüleri kaydedildi. OKTA'da 6*6 mm²'lik foveal ve parafoveal bölgelerde yüzeyel ve derin kapiller pleksustaki toplam damar yoğunlukları ve aynı bölgenin 9 eş parçaya bölünmüş alanlarındaki damar yoğunlukları yazılım tarafından otomatik ölçüldü. Aynı cihazda FAZ alanı, foveal ve parafoveal koryokapiller bölgelerdeki damar yoğunluğu yazılım tarafından otomatik olarak ölçüldü. OKTA'daki 6*6 mm²'lik alan, FFA görüntülerindeki aynı alanın üzerine yazılım kullanılarak bire bir yerleştirildi. FFA'daki iskemik alanlar tek araştırmacı tarafından manuel olarak işaretlendi ve Optos cihazının kendi yazılımı ile alan boyutları belirlendi. OKTA da 9 alana bölünen birimlerde anevrizma sayıları FFA da sayıldı. FFA'daki iskemik alanlar ile OKTA'da hem yüzeyel ve hem de derin pleksustaki damar yoğunluğu istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Ayrıca anevrizma bulunan alanlardaki damar yoğunlukları ile anevrizma arasındaki korelasyonlar ve anevrizma olan ve olmayan alanlardaki damar yoğunlukları karşılaştırıldı. Görüntü füzyon tekniklerinden affine transform, FFA ve OKTA görüntülerinin tam geometrik olarak FFA üzerine hizalanmasını ve birleştirilmesini sağlamak için kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of the study is to evaluate the presence of ischemia in optical coherence tomography angiography (OCTA) images corresponding to the aneurysm areas determined in fundus fluorescein angiography (FFA) in diabetic retinopathy (DR) patients, to compare whether there are differences between superficial and deep capillary plexuses, and to investigate the relationship between aneurysm development and ischemia, to provide significant advantages in diagnosis and treatment by making analyzes faster, more accurate and more efficient with the use of artificial intelligence (AI) technologies in the evaluation of advanced retinal imaging methods such as FFA and OCTA. Materials and Methods: In this study, cases who underwent FFA and OCTA with the diagnosis of diabetic retinopathy at Karadeniz Technical University Faculty of Medicine, Department of Ophthalmology, Retina Unit between March 2023 and September 2023 were included. Patients whose age range was compatible with the study group and in whom no pathology was detected after detailed examinations and tests were included in the control group of the study. The data of all patients included in the study were examined retrospectively and 6*6 mm² OCT-Angiography images were obtained on the Solix OCT/OCTA (Optovue Inc, Freemont, CA, USA) device and fundus and fluorescein angiography on the Optos (California, Optos plc, UK) device. In OCTA images, total vessel densities in the superficial and deep capillary plexuses in the foveal and parafoveal regions of 6*6 mm² and grid-based vessel densities in the areas of the same region divided into 9 equal parts were automatically measured by the software of the device. In the same device, the FAZ area and the vessel density in the foveal and parafoveal choriocapillary regions were also automatically measured by the software of the device. The 6*6 mm² area in the OCTA image was placed exactly over the same area in the FFA images using software. Ischemic areas in FFA were marked manually by a single researcher, and area dimensions were determined with the software of the Optos device. The number of aneurysms in the units divided into 9 areas in OCTA was counted in FFA images. The ischemic areas in FFA and the vascular density in both superficial and deep plexuses in OCTA were statistically compared. In addition, correlations between vessel densities in areas with aneurysms and the number of aneurysms, and vessel densities in areas with and without aneurysms were compared. Affine transform technique which is one of the image fusion techniques, was used to ensure that FFA and OCTA images were geometrically aligned and merged onto FFA images.