Biyonik okuma tekniğinin ortaokul 6. sınıf öğrencilerinin okuma sürelerine ve okuduklarını anlamalarına etkisi
The effect of bionic reading technique on reading time and reading comprehension of 6th grade secondary school students
  1. Tez No: 863556
  2. Yazar: ASUMAN KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜLKÜ KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Teknolojinin ilerlemesi ve her şeyin gün geçtikçe daha hızlı yapılabiliyor olması, insanların herhangi bir eğitim almadan ve zaman kaybı olmadan, okuma materyalinde bazı değişikler yapılarak hem okuma hızını artırabileceği hem de etkili okumanın gerçekleşebileceği biyonik metin çalışmalarını ortaya çıkarmıştır. Bu araştırmanın amacı da biyonik metinlerle gerçekleştirilen okumanın ortaokul 6. sınıf öğrencilerindeki okuma hızına etkisini gözlemlemek ve bu teknikle yapılan hızlı okumanın okuduğunu anlama oranını belirlemektir. Araştırmanın örneklemini 2022-2023 eğitim öğretim yılında Giresun ili Teyyaredüzü Şehit Ufuk Bingöl Ortaokulu 6. sınıfa devam eden ve yansız atamayla seçilmiş 20 deney grubu, 20 kontrol grubu olmak üzere toplam 40 öğrenci oluşturmaktadır. İlk olarak deney grubuna ders kitaplarından seçilen metinlerle 6 haftalık biyonik okuma ön uygulaması yapılmıştır. 7. hafta kontrol ve deney grubuna ortaokul Türkçe 6. sınıf ders kitabı okuma metinlerinden bir olay metni, bir düşünce yazısı metni ve bir de şiir olmak üzere 3 metinle uygulama yapılıp sonuçlar analiz edilmiştir. Araştırma kapsamında kullanılan metinler biyonik okuma web sitesi üzerinden dönüştürülmüştür. Araştırmanın verileri okuma hızı ölçümleri ve“Okuma ve Okuduğunu Anlama Becerisi Ölçeği”aracılığıyla toplanmıştır. Ölçüm araçları araştırma yapacak kişi tarafından ders kitaplarından yola çıkılarak hazırlanmıştır. Bu araştırmada, nicel araştırma yöntemlerinden“ Sontest Kontrol Gruplu Deneysel Model”yöntemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The advancement of technology and the fact that everything can be done faster day by day have led to bionic text studies in which people can both increase the reading speed and effective reading can be realised by making some changes in the reading material without any training and without wasting time. The aim of this study is to observe the effect of reading with bionic texts on the reading speed of 6th grade secondary school students and to determine the reading comprehension rate of fast reading with this technique. The sample of the study consists of a total of 40 students, 20 experimental group and 20 control group, who attended the 6th grade of Teyyaredüzü Şehit Ufuk Bingöl Secondary School in Giresun province in the 2022-2023 academic year and were selected by random assignment. Firstly, the experimental group was given a 6-week bionic reading pre-application with texts selected from the textbooks. In the 7th week, the control and experimental groups were applied with 3 texts, one event text, one opinion text and one poem, from the 6th grade Turkish 6th grade secondary school textbook and the results were analysed. The texts used in the research were converted through the bionic reading website. The data of the study were collected through reading speed measurements and“Reading and Reading Comprehension Skills Scale”. The measurement tools were prepared by the researcher based on the textbooks. In this study,“Experimental Model with Posttest Control Group”method were used among quantitative research methods.