Eşlerin birbirine psikolojik şiddet uygulamasının İslâm hukukundaki yeri (T.C. mevzuatındaki şiddet algısı açısından bir inceleme)
The place of psychological violence between spouses in Islamic law (An analysis in terms of the perception of violence in the legislation of the republic of Turkey)
  1. Tez No: 863577
  2. Yazar: ELİF SÜMEYYE TUNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ YARGI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Tezde T.C. mevzuatındaki şiddet algısı göz önünde bulundurularak eşlerin birbirine psikolojik şiddet uygulamasının İslâm hukukundaki yeri incelenmiştir. Tezimiz giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın amacı, konusu, önemi ve yöntem hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde hangi davranışların eşler arasında şiddet sayılabileceğine ilişkin Türkiye'nin de taraf olduğu uluslararası sözleşmeler ve T.C. mevzuatındaki mevcut algı tespit edilmeye psikolojik şiddet sayılabilecek davranışlar belirlenmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde öncelikle İslâm hukukunda eşlerin birbirleri ile olan ilişkilerinde temel ilkeler ele alınmış, mevzuata göre psikolojik şiddet sayılabilecek davranışlar İslâm hukukunun usul ve kaideleri göz önünde bulundurularak incelenmiş ve yorumlanmaya çalışılmıştır. Mevzuatta yer almamakla birlikte İslâm hukukuna göre haksız muamele veya psikolojik şiddet içerebilecek davranışlar da bu bölümde ele alınmıştır. Dördüncü bölümde İslâm hukukuna göre eşler arası şiddeti önlemede izlenecek hukukî yöntem incelenmiştir. Sonuç olarak eşler arası şiddetin önlenmesinde kavramların önemi ve davranışın şiddet içerip içermediğinin doğru şekilde değerlendirilmesinin önemli olduğu tespit edilmiştir. Bir davranışın hukukî açıdan şiddet içerdiğinin tanımlanması sonucunda izlenecek yol; şiddetin önlenmesi, ailelerin korunması ve devamlılığı açısından oldukça önemlidir. İslâm hukukunun eşler arası şiddeti önleme konusundaki hukuksal yönteminin günümüzdeki birçok problemi çözebileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the position of psychological violence between spouses in Islamic law, considering the perception of violence in Turkish legislation. The study comprises five chapters, including the introduction and the final chapter. The first chapter provides an overview of the research's purpose, subject, importance, and methodology. The second chapter attempts to determine behaviors considered as violence between spouses according to international conventions and the legislation of the Republic of Turkey, focusing on identifying psychological violence. The third chapter delves into the basic principles of Islamic law in spousal treatment, examining and interpreting behaviors deemed psychological violence by legislation while considering Islamic law's procedures and principles. Additionally, this section discusses behaviors, not covered by legislation, that may involve unfair treatment or psychological violence according to Islamic law. In the forth chapter, the legal approach to prevent spousal violence in Islamic law is also examined. In conclusion, the study emphasizes the significance of concepts and accurate behavior evaluation in preventing spousal violence. The legal methodology in Islamic law holds the potential to address contemporary challenges, contributing to the prevention, protection, and continuity of families.