Akademisyenlerin pazarlamada etik konusuna yaklaşımları: DPÜ akademisyenleri ile mülakat uygulaması
Academics approaches to the issue of ethics in marketing: Interview application with DPÜ academics
- Tez No: 863582
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMİT KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Günümüzde özellikle küreselleşme süreciyle birlikte yaşanan gelişim ve değişimler birçok alanı etkilediği gibi pazarlama alanını da etkilemiştir. Pazarlama alanında özellikle yaşanan rekabetçi anlayış, toplum yararı yerine daha çok işletme yararına yönelik bir anlayışın benimsenmesine neden olmuştur. Bu durum doğal olarak pazarlama alanında etik olmayan uygulamaların da ortaya çıkmasına yol açmıştır. Literatüre bakıldığında pazarlama alanında etik konusu ilgili birçok tartışmanın mevcut olduğu görülmektedir. Ancak bu konu hakkında yalnızca akademisyenlerin görüşlerini doğrudan ve kapsamlı şekilde yansıtan bir çalışma ise bulunmamaktadır. Bu amaçla çalışmada derinlemesine mülakat yöntemi ile Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ)'nde görev yapan 10 akademisyene pazarlamada etik konusu ile ilgili 10 soru yöneltilmiş ve alınan cevaplar neticesinde bu konu hakkında genel bir değerlendirme yapılmış ve öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the developments and changes experienced especially with the globalization process have affected many areas, as well as the field of marketing. The competitive approach, especially in the field of marketing, has led to the adoption of an understanding that is more for the benefit of the business rather than the benefit of society. This situation has naturally led to the emergence of unethical practices in the field of marketing. When looking at the literature, it can be seen that there are many discussions about ethics in the field of marketing. However, there is no study that directly and comprehensively reflects only the views of academics on this subject. For this purpose, in the study, 10 questions about ethics in marketing were asked to 10 academicians working at Kütahya Dumlupınar University (DPÜ) through in-depth interview method and as a result of the answers received, a general evaluation was made about this issue and suggestions were made.