Investigating the relationship between job crafting and work engagement levels of English language teachers
İngilizce öğretmenlerinin iş becerikliliği ile işe adanmışlık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 863590
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENEM ZAİMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
İş becerikliliği, işyerinde memnuniyeti, kişisel gelişimi ve olumlu ilişkileri artırmak için kişinin kendi işini kasıtlı ve aktif olarak değiştirmesidir. İşe bağlılık ise çalışanın sarsılmaz bağlılığını, coşkusunu ve mesleğine olan bağlılığını ifade etmektedir. Genel olarak iş becerikliliğinin iş tatmini, üretkenlik ve işe bağlılık üzerinde olumlu etkileri olduğu bulunmuştur. Bu tez, Türkiye'nin Çukurova bölgesindeki İngilizce öğretmenlerinin iş becerikliliği ile işe bağlılık düzeyleri arasındaki ilişkiyi kapsamlı bir şekilde incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmaya 132 İngilizce öğretmeni dahil edildi ve hem niteliksel hem de niceliksel metodolojileri birleştiren karma bir araştırma tasarımı kullanıldı. Başlangıçta, çalışmada demografik bilgi toplamak için anketler, İş Becerileri ölçeği (Tims vd., 2012) ve Utrecht İşe Bağlılık Ölçeği (UWES) (Schaufeli vd., 2002) uygulandı. Daha sonra on öğretmenle araştırmacı tarafından oluşturulan yedi sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme yapılmıştır. Araştırmanın sonuçları, katılımcıların iş becerikliliği algılarının ve işe bağlılıklarının yüksek düzeyde olduğunu gösterdi. Çalışmada iş yeterliliği ile demografik değişkenler arasında daha anlamlı ilişkiler bulunurken, işe bağlılık ölçeği ile diğer değişkenler arasında daha az anlamlı ilişkiler bulundu. Ancak iş becerileri ile bağlılık arasında yüksek düzeyde anlamlılık gözlenmiştir. Bu bulgular, öğretmenlerin iş becerilerini sürekli olarak geliştirme eğiliminde olduklarını ve yüksek düzeyde iş bağlılıklarına sahip olduklarını ortaya koyan çalışmanın nitel sonuçlarıyla da desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Job crafting refers to the deliberate and proactive adjustment of one's own job responsibilities in order to enhance job satisfaction, personal development, and positive interpersonal connections in the workplace. Work engagement is the persistent commitment, excitement, and active participation of an employee in their profession. Job crafting has been consistently associated with favorable outcomes such as increased job satisfaction, enhanced productivity, and heightened work engagement. The objective of this thesis is to thoroughly investigate the correlation between job crafting and work engagement levels among English teachers in the Çukurova region in Türkiye. The study involved a total of 132 English teachers and employed a mixed research methodology that integrated qualitative and quantitative approaches. At the beginning, the study conducted surveys to gather demographic information, the Job Skills scale (Tims et al., 2012), and the Utrecht Work Engagement Scale (UWES) (Schaufeli et al., 2002). Subsequently, the researcher administered a semi-structured interview comprising of seven questions to a group of 10 teachers. The study's findings indicated that the individuals exhibited higher levels of job crafting behaviors and work engagement. The study revealed stronger correlations between job crafting and demographic characteristics, whereas weaker correlations were observed between the work engagement scale and other variables. Nevertheless, a strong correlation was found between job crafting and dedication. The qualitative results of the study provided additional support for these findings, indicating that teachers demonstrate a continuous drive to enhance their job crafting behavior and exhibit a strong level of engagement to their work.