Investigating the relationship between resilience and job crafting of early childhood education teachers
Erken çocukluk eğitimi öğretmenlerinin dayanıklılığı ve iş becerikliliği arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 948393
  2. Yazar: FEYZA NUR ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEYZA TANTEKİN ERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki okul öncesi öğretmenleri arasında dayanıklılık ve iş becerikliliği düzeylerini araştırmakta, aralarındaki ilişkiyi ve yaş, cinsiyet, iş deneyimi, eğitim geçmişi ve okul türü gibi demografik faktörlere göre nasıl değiştiklerini incelemektedir. Bu araştırma, Şanlıurfa'dan 302 öğretmenden oluşan bir örneklem ile nicel, kesitsel bir tasarım kullanmaktadır. Veriler, her ikisi de geçerlilik ve güvenilirlik sağlayan titiz prosedürlerle Türkçeye uyarlanan Çok Boyutlu Öğretmen Dayanıklılığı Ölçeği ve İş Becerikliliği Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Grup farklılıklarını ve değişkenler arasındaki ilişkileri incelemek için ilgili tanımlayıcı ve çıkarımsal istatistiksel analizler yapılmıştır. Bulgular, öğretmenlerin dayanıklılık ve iş becerikliliği düzeylerinin orta düzeyde olduğunu ortaya koymuştur. İkisi arasında güçlü bir pozitif korelasyon tespit edilmiştir; bu da daha yüksek dayanıklılığa sahip öğretmenlerin proaktif iş kurma davranışlarında bulunma olasılıklarının daha yüksek olduğunu göstermektedir. Yaş, cinsiyet ve iş deneyimi gibi demografik değişkenler istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar göstermese de, eğitim düzeyi ayırt edici bir faktör olarak ortaya çıkmıştır; bu da yüksek eğitim düzeylerinin öğretimde uyarlanabilir ve proaktif yetkinlikleri artırabileceğini düşündürmektedir. Bu araştırma, erken çocukluk eğitiminde dayanıklılık ve iş becerikliliği kesişimi üzerinde literatüre katkıda bulunmaktadır. Kültürel ve coğrafi olarak farklı bir bağlama odaklanan çalışma, eğitim politikacıları, okul yöneticileri ve yapısal ve bağlamsal destekler yoluyla öğretmenlerin refahını ve mesleki gelişimini teşvik etmeyi amaçlayan öğretmen eğitimi programları için değerli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the levels of resilience and job crafting among early childhood education teachers in Türkiye, examining their interrelation and how they vary across demographic factors such as age, gender, work experience, educational background, and school type. The research employs a quantitative, cross-sectional design with a sample of 302 teachers from Şanlıurfa. Data were collected using the Multidimensional Teacher Resilience Scale and the Job Crafting Scale, both of which were adapted to Turkish through rigorous procedures ensuring validity and reliability. Relevant descriptive and inferential statistical analyses were conducted to examine group differences and relationships between variables. Findings revealed that teachers exhibited moderate levels of both resilience and job crafting in terms of scale scores. A strong positive correlation was identified between the two, indicating that teachers with higher resilience are more likely to engage in proactive job crafting behaviors. Although demographic variables such as age, gender, and work experience did not yield statistically significant differences, educational attainment emerged as a distinguishing factor—suggesting that higher education levels may enhance adaptive and proactive competencies in teaching. This research contributes to the limited body of literature on the intersection of resilience and job crafting within early childhood education. By focusing on a culturally and geographically distinct context, the study offers valuable insights for education policymakers, school administrators, and teacher education programs aiming to foster teacher well-being and professional growth through structural and contextual supports.