İnme rehabilitasyonunun inme sonrası santral ağrı sendromu, hareket korkusu, emosyonel durum ve yaşam kalitesine etkisinin araştırılması
Research of the effect of stroke rehabilitation on post stroke central pain syndrome, fear of movement, emotional status and quality of life
- Tez No: 863604
- Danışmanlar: PROF. DR. NAİME ULUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı, inme rehabilitasyonunun, inme sonrası santral ağrı sendromu, hareket korkusu, emosyonel durum ve yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini araştırmaktı. Araştırmaya 49 kronik inme hastası dahil edildi, katılımcıların yaş ortalaması 54,59 ± 18,19 yıldır. Hastalara alacakları dört haftalık inme rehabilitasyonu öncesinde ve sonrasında; sosyo-demografik bilgiler, santral ağrı varlığı ağrı şiddeti, lokalizasyonu ve hassasiyeti ; Numeric Ağrı Skalası, Ağrı Duyarlılık Ölçeği ve Kısa Ağrı Ölçeği ile, nöropatik ağrı Leeds Assessment of Neuropathic Symptoms and Signs (LANSS ) ile, santral sensitizasyonu Santral Sensitizasyon Ölçeği (SSÖ) ile, hareket korkusu Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ) ile, emosyonel durum ve yaşam kalitesi SF-36, bilişsel fonksiyonları mini mental test (MMT) ve ambulasyon yetenekleri Fonksiyonel Analog Skala (FAS) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of stroke rehabilitation on central pain syndrome, fear of movement, emotional state and quality of life after stroke. The study included 49 chronic stroke patients older than 18 years with cognitive function, with a mean age of 54.59 ± 18.19 years. Before and after four weeks of stroke rehabilitation; socio-demographic information, presence of central pain, pain intensity, localisation and sensitivity ; Numeric pain was assessed by Visual Analogue Scale, Pain Sensitivity Scale and Short Pain Scale cale (VAS), neuropathic pain by Leeds Assessment of Neuropathic Symptoms and Signs (LANSS), central sensitisation by Central Sensitisation Scale (CSS), Fear of movement was assessed with the Tampa Kinesiophobia Scale (TKÖ), emotional state and quality of life with SF-36, cognitive functions with mini mental test (MMT) and ambulation abilities with Functional Analogue Scale (FAS).