Sürdürülebilir yönetim ekseninde çevreye özgü hizmetkâr liderliğinin çalışan yeşil davranışlarına etkisi: Yeşil rol modelin aracılık rolü
The effect of environment-specific servant leadership on employee green behaviors in the context of sustainable management: The mediation role of the green role model
  1. Tez No: 863603
  2. Yazar: FATİH YAVUZARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN ŞALVARCI TÜRELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi ve Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Çağımızın öncelikli sorunlarından biri olan çevre sorunlarının çözümü; bireylerin, kurumların ve toplumun çevre dostu davranışlar sergilemesine bağlıdır. Bu davranışlar, iş yerinde ve iş dışında gerçekleştirilen eylemleri içerir. Liderlerin, çevre bilincini artırma, motive etme ve rehberlik etme gibi kritik rolleri bulunmaktadır. Hizmetkar liderlik anlayışı, takipçilerin ihtiyaçlarını önceliklendirme ve onları güçlendirme üzerine kurulmuştur. Çevreye özgü hizmetkar liderlik ise, liderin çevresel değerlere uygun olarak personelin çevre dostu davranışlarını teşvik etmesini içerir. Bu çalışma, çevreye özgü hizmetkar liderliğin iş yerinde ve iş dışında gerçekleştirilen çevre dostu davranışlar üzerindeki etkisini ve yeşil rol modelin bu etkideki aracılık rolünü incelemektedir. Araştırma, Süleyman Demirel Üniversitesi ve Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi'nde görev yapan akademik ve idari personelden oluşan 420 kişilik bir örnekleme dayanmaktadır. Anketler, likert tipi ölçekler kullanılarak gerçekleştirilmiş ve yapısal eşitlik modeli (YEM) analizi tercih edilmiştir. Analiz sonuçları, çevreye özgü hizmetkar liderliğin iş yerinde ve iş dışında gerçekleştirilen çevre dostu davranışlarla pozitif bir ilişkiye sahip olduğunu ve yeşil rol modelin bu ilişkide kısmi aracılık rolü oynadığını ortaya koymuştur. Bulgular, çevreye özgü hizmetkar liderliğin ve yeşil rol modelin çevre dostu davranışları artırmada önemli rol oynadığını ve liderlerin kurumların çevresel farkındalığını artırma potansiyelini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The solution to one of the most pressing issues of our time, environmental problems, relies on individuals, organizations, and societies exhibiting environmentally friendly behaviors. These behaviors encompass actions both within and outside the workplace. Leaders play critical roles in increasing environmental awareness, motivating, and guiding others. Servant leadership, centered on prioritizing followers' needs and empowering them, forms the basis of leadership. Environmentally servant leadership, on the other hand, entails leaders encouraging environmentally friendly behaviors among personnel in line with environmental values. This study examines the impact of environmentally servant leadership on environmentally friendly behaviors both within and outside the workplace, as well as the mediating role of the green role model. The research is based on a sample of 420 academic and administrative staff from Süleyman Demirel University and Isparta Applied Sciences University. Surveys were conducted using Likert-type scales, and Structural Equation Modeling (SEM) analysis was preferred. The analysis results indicate that environmentally servant leadership is positively related to environmentally friendly behaviors both within and outside the workplace, and the green role model partially mediates this relationship. The findings underscore the significant role of environmentally servant leadership and the green role model in promoting environmentally friendly behaviors and highlight the potential for leaders to increase organizational environmental awareness