Voleybolda pas ve smaç tekniklerine dayalı eğitim programının etkililiğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of the curriculum based on passing and spike techniques in volleyball
  1. Tez No: 863608
  2. Yazar: GÜNEY DURUSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİM KARABACAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 325
Özet
Bu araştırmada; voleybolda pas ve smaç tekniklerine dayalı eğitim programı tasarısının hazırlanması ve etkililiğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada, karma yöntem desenlerinden“keşfedici sıralı desen”kullanılmıştır. Araştırmanın nitel boyutu, nitel araştırma türü olan gereksinim saptamanın yaklaşımlarından farklar yaklaşımı kullanılarak var olan durum ile hedeflenen durum arasındaki fark ortaya konularak açıklanmıştır. Nicel boyutunda ise kontrol grupsuz ön test-son test deseni kullanılmıştır. Sporcuların pas ve smaç tekniklerine dayalı eğitim ihtiyaçlarının belirlenebilmesi için ihtiyaç analizinde kullanılmak üzere Mirzeoğlu'nun (2020) geliştirdiği nitel beceri gözlem formlarından“Parmak Pas İçin Gözlem Formu”ve“Smaç İçin Gözlem Formu”kullanılmıştır. Ayrıca antrenörler ile yapılacak görüşme için de araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış“Antrenörler İçin Görüşme Formu”geliştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu İstanbul ili Avcılar ilçesinde iki farklı okulda öğrenim gören 9 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında ihtiyaç analiziyle elde edilen veriler doğrultusunda ortaya çıkan eğitim ihtiyaçları ile“Voleybolda Pas ve Smaç Tekniklerine Dayalı Bir Eğitim Programı Tasarısı”programı hazırlanmıştır. Programın hazırlanma sürecinde programın etkililiğini ölçmek ve değerlendirmek üzere voleybol branşında antrenörlük yapan üç uzmandan destek alınmıştır. Deneysel çalışmanın veri analizi için; çalışmanın öncesinde ön test ve çalışmanın sonunda son test yapılarak deney grubuna ait veriler toplanmıştır. Toplanan bu veriler, SPSS İstatistik programına aktarılmıştır. Veriler, normal dağılım göstermediği için iki grubun ortalamalarının karşılaştırılmasında Wilcoxon Testi kullanılarak veriler analiz edilmiştir. Gözlem Formlarından elde edilen veriler ise betimsel analizler yapılarak açıklanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre pas ve smaç tekniklerinin öğretimine ilişkin eğitim ihtiyaçları olduğu tespit edilmiş ve ihtiyaç doğrultusunda geliştirilen program uygulanmıştır. Uzmanların görüşleri doğrultusunda programın içerik, öğrenme, öğretme, kazanımlar ve değerlendirme amaçlarına uygun ve tutarlı olduğu tespit edilmiştir. Pas ve smaç tekniklerine dayalı eğitim programının ön test ve son test puanları arasında son test lehine anlamlı bir fark olduğu tespit edilmiştir. Bu program kapsamında öğrenenlerin öğrenme süreci boyunca teknik gelişimlerinin farkında oldukları ve bu durumun gelişimlerine katkı sağladığı sonucuna varılmıştır. Araştırma sonucu doğrultusunda, voleybolda pas ve smaç tekniklerinin geliştirilmesi için etkileşimli öğretim yöntemleri ile hazırlanan eğitim programının uygulanması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study; was aimed to prepare a curriculum based on passing and spike techniques in volleyball and to evaluate its effectiveness. In the research,“exploratory sequential design”one of the mixed methods designs, was used. The qualitative dimension of the research was explained by revealing the difference between the existing situation and the targeted situation by using the differences approach, one of the approaches to needs determination, which is a type of qualitative research. In the quantitative dimension, a pretest-posttest design without a control group was used. To determine the curriculum needs of the athletes based on passing and spike techniques,“Observation Form for Finger Passing”and“Observation Form for Spike”, two of the qualitative skill observation forms developed by Mirzeoğlu (2020), were used to be used in the needs analysis. In addition, a semi-structured“Interview Form for Coaches”was developed by the researcher for the interviews with the coaches. The study group of the research consists of 9 students studying in two different schools in Avcılar district of Istanbul. As part of a research project, a program was developed called“Curriculum Design Based on Passing and Spike Techniques in Volleyball.”This program was designed to address the identified curriculum needs through a thorough needs analysis. To ensure its effectiveness, three volleyball coaching experts were consulted during its preparation. During the experimental study, data was collected from the experimental group through both pre- and post-tests. This data was then analyzed using the SPSS Statistics program. As the data did not display normal distribution, the Wilcoxon Test was used to compare the means between the two groups. Additionally, the data collected from the Observation Forms was also examined. Based on the research findings, it was identified that there were curriculum gaps in the teaching of pass and spike techniques. Subsequently, a program was designed and executed in line with the identified needs. After evaluating the program, experts have confirmed that it is suitable and consistent with its objectives, content, learning, teaching, achievements, and evaluation. The pre-test and post-test scores showed a significant improvement in passing and spike techniques, with the post-test scoring higher. The program helped learners to become aware of their technical development throughout the learning process, which led to their improvement. The results of the research suggest that the interactive teaching methods used in the program could be implemented to enhance passing and spike techniques in volleyball.