Voleybolda geleneksel kuvvet antrenmanı ve kuvvet yeleği antrenmanının kuvvet üzerine etkisinin incelenmesi
Examination of the effects of traditional strength training and strength vest training on strength in volleyball.
  1. Tez No: 876953
  2. Yazar: ABDOLNASER MOGHIMIINCHEHBOROUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TONGUÇ VARDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Sporcuların performansını daha üst seviyeye yükseltmek için kullanılan birçok farklı çalışma yöntemi mevcuttur. Bu yöntemlerin asıl hedefi yapılan antrenmanın etkisini hızlı bir şekilde artırmaktır. Antrenman etkisini artırmak için de yenilikçi yöntemlere gereksinim duyulmaktadır. Farklı yöntemlerin kullanıldığı voleybolda özellikle üst ekstremite yoğun olarak kullanılmaktadır. Üst ekstremitede yer alan omuz eklemi, omuzun sayısız pozisyon almasını sağlayan vücudun en karmaşık eklemidir. Ayrıca elin karmaşık hareketleri kas sistemi ile merkezi sinir sistemi arasındaki uyumun doğru çalışması sonucu ortaya çıkar. Üst ekstremitede yer alan omuz ve el kuvveti uzuvlar arasındaki koordinasyonu olumlu etkilemektedir. Günümüzde farklı spor branşlarında yer alan sporcular kas gelişimi için fitness vb. vücut geliştirme yöntemlerine başvurmaktadırlar. Bu kas gelişimi için sporcular uzun zaman harcar ve farklı araç gereç kullanır. Bu da sporcunun hem vakit kaybı yaşamasına hem de ilgili spor branşında kullandığı kasların dengesiz bir şekilde gelişmesine neden olmaktadır. Branşa özel antrenmanlarda kuvvet yeleğinin kullanılmasıyla omuz, kol ve el bileği bölgelerindeki ince ve kaba kasların daha fazla çalışmasını ve bu sayede kasların gelişimini sağladığı düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı voleybol antrenmanları esnasında giyilen kuvvet yeleği ile yapılan voleybol teknik hareketlerinin, geleneksel kuvvet antrenmanlarına göre oyuncuların performans gelişimindeki katkısının araştırılmasıdır. Yöntem olarak bu çalışma, 12-14 yaş (2010-2012 doğumlu) aralığındaki kız voleybolcularda geleneksel kuvvet antrenmanı ve kuvvet yeleği antrenmanının kuvvet üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi amaçlamıştır. Katılımcılar üç gruba ayrılmıştır: kuvvet yeleği antrenman grubu (Grup 1) n=8, geleneksel kuvvet antrenman grubu (Grup 2) n=8 ve kontrol grubu (Grup 3) n=8. Toplam 24 voleybolcu 8 hafta boyuncu her hafata 3 gün antrenmanlara katıldılar. Grup1 (kuvvet yeleği antrenman grubu) voleybol antrenmanlarına erk olarak kuvvet yeleğini giyerek parmak pas, smaç ve servis çalışması yapmıştır. Grup 2 (geleneksel kuvvet antrenman grubu) voleybol antrenmanlarına ek olarak 6 hareketten oluşan antrenmanlara katılmışlardır. Grup 3 (kontrol grubu) sadece voleybol antrenmanlarına katılmışlardaır. Sonuç olarak bu çalışma, kuvvet yeleği antrenmanının geleneksel kuvvet antrenmanına göre daha fazla gelişim sağladığını ve kontrol grubuna göre daha etkili olduğunu göstermektedir. Özellikle sırt-bacak kuvveti, servis hızı, servis mesafesi, smaç hızı, parmak pas ve sağlık topu atma gibi parametrelerde anlamlı gelişimler gözlenmiştir. Bu bulgular, kuvvet yeleği antrenmanının genç voleybolcuların kuvvet gelişiminde etkili bir yöntem olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
There are many different training methods used to increase the performance of athletes to a higher level. The main goal of these methods is to quickly increase the effect of the training. Innovative methods are needed to increase the training effect. In volleyball, where different methods are used, the upper extremity is used extensively. The shoulder joint, located in the upper extremity, is the most complex joint of the body, allowing the shoulder to assume numerous positions. In addition, complex movements of the hand occur as a result of the correct harmony between the muscular system and the central nervous system. Shoulder and hand strength in the upper extremity positively affects the coordination between the limbs. Nowadays, athletes in different sports branches use fitness for muscle development, etc. They resort to bodybuilding methods. For this muscle development, athletes spend a long time and use different equipment. This causes the athlete to both waste time and develop unbalanced muscles used in the relevant sports branch. It is thought that by using a strength vest in branch-specific training, the fine and coarse muscles in the shoulder, arm and wrist areas work harder and thus enable the development of the muscles. The aim of this study is to investigate the contribution of volleyball technical movements performed with a strength vest worn during volleyball training to the performance development of players compared to traditional strength training. As a method, this study aimed to evaluate the effects of traditional strength training and strength vest training on strength in female volleyball players aged 12-14 (born in 2010-2012). Participants were divided into three groups: strength vest training group (Group 1) n=8, traditional strength training group (Group 2) n=8, and control group (Group 3) n=8. A total of 24 volleyball players participated in training 3 days a week for 8 weeks. Group 1 (strength vest training group) performed set, spike and float serve while wearing the strength vest during volleyball training. Group 2 (traditional strength training group) participated in training consisting of 6 movements in addition to volleyball training. Group 3 (control group) participated only in volleyball training. In conclusion, this study shows that strength vest training provides more improvement than traditional strength training and is more effective than the control group. Significant improvements were observed especially in parameters such as back-leg strength, serve speed, serve distance, spike speed, set and medicine ball throwing. These findings show that strength vest training is an effective method in the strength development of young volleyball players.