Intergenerational management: navigating the challenges and embracing the opportunities of a multigenerational workforce
Kuşaklar arası yönetim: Zorluklar ve fırsatları kucaklamak çok nesilli çalışma gücü
- Tez No: 863609
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ POYRAZ GÜRSON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu rapor, işyerinde kuşak farklılıkları ve nesiller arası yönetim konusunu araştırmaktadır. Yönetimin tanımı ve nesiller arası yönetim kavramı ile başlar ve birden fazla nesilden oluşan çeşitli bir işgücüne etkili bir şekilde liderlik etme ve etkileşime girme ihtiyacını vurgular. Rapor, 4 kuşağın benzerliklerini ve farklılıklarını inceleyen eksiksiz bir literatür özeti içeriyor: Baby Boomers, X Kuşağı, Millennials ve Z Kuşağı. İş değerleri, sözlü değişim stilleri, teknolojik yetenek ve otoriteye karşı tutumlardan oluşan çeşitli unsurları araştırır. Her nesli kullanarak sahip oldukları yönetsel vizyonlar araştırılmakta, liderlik, karar verme ve örgütsel hayaller konusundaki bakış açıları vurgulanmaktadır. Bu vizyonları anlamak, yönetimsel taktikleri uyarlamak ve istisnai nesillerden gelen personelle sağlam ilişkiler kurmak için çok önemlidir. Her nesli kullanarak sahip oldukları yönetsel vizyonlar araştırılmakta, liderlik, karar verme ve örgütsel hayaller konusundaki bakış açıları vurgulanmaktadır. Bu vizyonları anlamak, yönetimsel taktikleri uyarlamak ve istisnai nesillerden gelen personelle sağlam ilişkiler kurmak için çok önemlidir. Belge ayrıca, kuruluşların farklı nesillerden personelle uğraşırken karşılaştıkları zorlu durumları ve zorlukları da ele almaktadır. Farklı değerleri ve çalışma seçenekleriyle nesil farkı, güçlü ekip çalışmasını, işbirliğini ve mücadele kararını engelleyebilir. Bu zorlu
Özet (Çeviri)
This report explores the topic of generational differences and intergenerational management inside the workplace. It begins with a definition of management and the concept of intergenerational management, emphasizing the need to efficaciously lead and have interaction a diverse workforce comprising more than one generation. The report includes a complete literature overview that examines the similarities and differences of the 4 generations: Baby Boomers, Generation X, Millennials, and Generation Z. It explores various elements consisting of work values, verbal exchange styles, technological talent, and attitudes toward authority. The managerial visions held by using each generation are explored, highlighting their perspectives on leadership, decision-making, and organizational dreams. Understanding these visions is crucial for adapting managerial tactics and constructing sturdy relationships with personnel from exceptional generations. The document additionally addresses the demanding situations and difficulties that organizations face in dealing with personnel from different generations. The generation gap, with its divergent values and work options, can prevent powerful teamwork, collaboration, and struggle decision. Recognizing and addressing those demanding situations is important to fostering a harmonious work environment.