Türk popüler müzik kültüründe kanto ve yorumcuları üzerine bir araştırma
A research on canto and its performers in Turkish popular music culture
- Tez No: 863694
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN METİN KARKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu araştırmada, Popüler Kültür, Türk Popüler Müzik kültürünün gelişim süreci, ilk Popüler Müzik Kültürümüz olan Kantonun tarihsel süreç içindeki yeri ve bestecileri incelenmiştir. Araştırmanın amacı, Türk Popüler müzik kültürünün gelişim süreciyle, ilk popüler müziğimiz olan kantoyu bununla beraber kantonun gelişimine katkı sağlamış olan bestecileri incelemek, süreç içerisindeki gelişim ve değişimleri saptamaktır. Bu konunun bir araştırmaya dönüşmesindeki en önemli etkenlerden birinin, Kantonun icra edildiği yıllarda çok sayıda dinleyici kazanmış olması popüler müzik tarihinde araştırmaya değer bir konu olarak görülmüştür. Literatür ve doküman incelemesi yöntemleri kullanılarak tezin amacı doğrultusunda toplanan veriler ışığında ulaşılan bulgular değerlendirilerek araştırmanın bölümleri oluşturulmuştur. Türk popüler müziğinin kanto yorumcuları toplanan bulgular sonucunda, Cumhuriyet'in ilk zamanlarından bu yana sahnede kanto icra eden yorumcuların gayrimüslim oldukları ancak radyonun toplum hayatına girmesi ve sosyokültürel hayatın değişmesiyle birlikte Müslüman kadınların da sahnelere çıkmaya başlamasıyla beraber, İlk Türk popüler müzik türü olarak bilinen kantonun erkek yorumcular tarafından da icra edildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, Popular Culture, the development process of Turkish Popular Music culture, the place of Canton, our first Popular Music Culture, in the historical process and its composers were examined. The aim of the research is to examine the composers who contributed to the development of the Turkish popular music culture, the canto, which is our first popular music, as well as the development of the canton, and to determine the developments and changes in the process. One of the most important factors in the transformation of this subject into research is the fact that the Cantonese gained a large number of listeners in the years when it was performed, and it was seen as a subject worth researching in the history of popular music. The sections of the research were formed by evaluating the findings obtained in the light of the data collected in line with the purpose of the thesis, using the literature and document analysis methods. As a result of the collected findings, the canto performers of Turkish popular music have been non-Muslims since the early days of the Republic, but with the introduction of the radio into the social life and the change in socio-cultural life, Muslim Turkish women began to appear on the stage and it has been determined that Canton, which was known as the first Turkish Popular music genre, was performed by male performers.