Beden eğitimi ve spor dersinde kullanılan kıyafetlerinfiziksel uygunluk parametrelerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of clothes used in physical education and sport courses on physical fitness parameters
- Tez No: 863771
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NALAN SUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmada ile beden eğitimi ve spor dersine katılan ortaokul 7. Sınıf öğrencilerinin kullandıkları kıyafetlerin fiziksel uygunluk paramatrelerine etkisini incelemek amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul ili Tuzla ilçesi Tuzla Osmangazi ortaokulundaki 7. Sınıf öğrencileri oluştururken, örneklem grubunu Tuzla Osmangazi ortaokulu 7/b sınıfından 34 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışma tarama, karşılaştırma çalışmasıdır. Araştırma, Tuzla Osmangazi ortaokulunda 30 Mart 2023 ile 30 Nisan 2023 tarihleri arasında tamamlanmıştır. Araştırmada Eurofit test bataryası içerisindeki bazı testler uygulanmıştır. Antropometrik ölçümlerden boy ve vücut ağırlığı, motor parametrelerden; otur eriş (esneklik), durarak uzun atlama (patlayıcı güç), 30s mekik (kassal dayanıklılık), 20 m koşu (sürat) ölçülmüştür. Kadın öğrencilerin uygulamadaki kıyafet değişkenine ilişkin Mann Whitney U testi sonuçları incelendiğinde esneklik (U=95,000, p>,05), durarak uzun atlama (U=115,500, p>,05) ve mekik (U=106,000, p>,05) parametrelerinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmediği görülürken, koşu parametresinde şort+tişört giyenlerin lehine anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effect of the clothes used by 7th grade secondary school students attending physical education and sports classes on their physical fitness parameters. While the population of the research consists of 7th grade students from Tuzla Osmangazi secondary school in Tuzla district of Istanbul province, the sample group consists of 34 students from 7/b class of Tuzla Osmangazi secondary school. The study is a survey, comparison study. The research was conducted at Tuzla Osmangazi Secondary School between 30 March 2023 and 30 April 2023. In the study, some tests in the Eurofit test battery were applied. Anthropometric measurements of height and body weight, motor parameters; sit reach (flexibility), standing long jump (explosive power), 30s shuttle (muscular endurance), 20 m run (speed) were measured. When the Mann Whitney U test results related to the clothing variable of the female students were examined, it was seen that there was no statistically significant difference in the flexibility (U=95,000, p>,05), standing long jump (U=115,500, p>,05) and shuttle (U=106,000 , p>,05) parameters, while there was a significant difference in favour of those wearing shorts+shirts in the running parameter.