Mantle hücreli lenfoma tanılı hastaların retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of patients diagnosed with mantle cell lymphoma
  1. Tez No: 1008391
  2. Yazar: BETÜL ARIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER KEKLİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Lenfomalar, immün sistem hücrelerinin farklı maturasyon basamaklarından kaynaklanan heterojen özellikte malign neoplazmlardır. Tümörün geliştiği hücresel farklılaşma düzeyi; biyolojik davranışı, klinik seyri ve prognozu belirleyen temel unsurlardan biridir. Klinik ve patolojik özelliklerine göre lenfomalar başlıca Hodgkin lenfoma (HL) ve Hodgkin dışı lenfoma (HDL) olmak üzere iki ana grupta sınıflandırılmaktadır. Mantle hücreli lenfoma (MHL) ise lenfoid foliküllerin mantle zonunda yer alan naif B lenfositlerden köken alan özgün bir HDL alt tipidir. Bu çalışmada, MHL tanısı alan hastalarda sağkalımı etkileyebilecek prognostik değişkenler ve tedaviye yanıtları incelenmiş. Amaç, hastalık takibinde yol gösterici olabilecek ve tedavi planlamasına katkı sağlayabilecek prediktif ve prognostik belirteçleri ortaya koymaktır. Araştırmaya, 2013– 2024 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Hematoloji Bilim Dalı'nda MHL tanısı konularak izlenen toplam 39 hasta dahil edilmiştir. Veriler, hastane elektronik kayıt sistemi üzerinden geriye dönük olarak elde edilmiştir. Hastalara ait demografik özellikler, patolojik ve sitogenetik bulgular, hastalık evresi, laboratuvar parametreleri, uygulanan kemoterapi protokolleri ve tedavi yanıtları retrospektif olarak analiz edilmiştir. Elde edilen değişkenler belirli gruplar halinde sınıflandırılmış ve genel sağkalım (OS) üzerindeki etkileri istatistiksel yöntemlerle değerlendirilmiştir. Analiz sonuçlarında; tanı yaşı, MIPI ve MIPI-C risk skorları ile ECOG performans durumunun OS ile anlamlı düzeyde ilişkili olduğu saptanmıştır. Ayrıca SOX11 ekspresyonunun ikinci basamak kemoterapiye yanıt ile istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki gösterdiği belirlenmiştir. Sonuç olarak, bu çalışma MHL hastalarında sağkalım üzerinde etkili olabilecek çeşitli prognostik parametreleri ortaya koymaktadır. Bulgular, MHL'nin biyolojik ve klinik açıdan belirgin heterojenite gösteren bir hastalık olduğunu desteklemektedir. Bununla birlikte, hasta sayısının sınırlı olması çalışmanın genellenebilirliğini kısıtlamaktadır. Literatürde bildirilen farklı sonuçların daha net yorumlanabilmesi için daha geniş örneklemli ve çok merkezli çalışmalara ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Lymphomas are heterogeneous malignant neoplasms arising from immune system cells at various stages of maturation. The level of cellular differentiation at which the tumor develops is one of the principal determinants of its biological behavior, clinical course, and prognosis. Based on their clinical and pathological characteristics, lymphomas are primarily classified into two main groups: Hodgkin lymphoma (HL) and non-Hodgkin lymphoma (NHL). Mantle cell lymphoma (MCL) is a distinct subtype of NHL that originates from naïve B lymphocytes located in the mantle zone of lymphoid follicles. In this study, prognostic variables that may influence survival and treatment responses in patients diagnosed with MCL were investigated. The aim was to identify predictive and prognostic markers that could guide disease monitoring and contribute to therapeutic decision-making. A total of 39 patients diagnosed with MCL and followed between 2013 and 2024 at the Department of Hematology, Erciyes University Faculty of Medicine Hospital, were included in the study. Data were retrospectively obtained from the hospital's electronic medical record system. Demographic characteristics, pathological and cytogenetic findings, disease stage, laboratory parameters, administered chemotherapy protocols, and treatment responses were analyzed retrospectively. The variables were categorized into defined groups, and their effects on overall survival (OS) were evaluated using statistical methods. The analysis demonstrated that age at diagnosis, MIPI and MIPI-C risk scores, and ECOG performance status were significantly associated with OS. Additionally, SOX11 expression showed a statistically significant correlation with response to second-line chemotherapy. In conclusion, this study identifies several prognostic parameters that may impact survival in patients with MCL. The findings support the concept that MCL is a biologically and clinically heterogeneous disease with multiple predictive and prognostic factors. However, the limited sample size restricts the generalizability of the results. Larger-scale,multicenter studies are needed to clarify the discrepancies reported in the literature and to provide more definitive conclusions.