KOAH alevlenmesi ile acil servise başvuran hastalarda noninvaziv mekanik ventilasyon başarısızlığını tahminetmede prokalsitonin, C-reaktif protein ve nötrofil/lenfosit oranının karşılaştırılması
Comparison of procalcitonin, C-reactive protein, and neutrophil/lymphocyte ratio in predicting noninvasive mechanical ventilation failure in patients admitted to the emergency department with acute exacerbation of COPD
  1. Tez No: 934354
  2. Yazar: HASAN SEFA ÇATAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN ÖZGÜR DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Giriş ve Amaç: KOAH alevlenmesi, acil servislere başvuruların ve mortalitenin önemli nedenlerinden biridir. Noninvaziv mekanik ventilasyon (NIMV), KOAH alevlenmesi olan hastalar için standart tedavinin bir parçası haline gelmiştir. NIMV başarısızlığı, endotrakeal entübasyon ihtiyacı ve mortalite ile sonuçlanabilir. Bu araştırmada, prokalsitonin (PCT), C-reaktif protein (CRP) ve Nötrofil/Lenfosit oranının (NLR) NIMV başarısızlığı, bir aylık süre içinde mortalite, yoğun bakım yatışı gibi sonlanımları öngörme açısından ne kadar etkin olduklarını ve birbirlerine üstünlüklerini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu tek merkezli, prospektif gözlemsel kohort çalışması, Mart 2023- Aralık 2024 tarihleri arasında Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Acil Servisi'nde gerçekleştirildi. Araştırmaya KOAH alevlenme ile başvuran ve NIMV endikasyonu olan 18 yaş ve üstü tüm hastalar dahil edildi. Hemodinamik anstabilite, eksik veriler ve biyobelirteç düzeylerini etkileyebilecek durumlar dışlandı. Hastalar, NIMV başarısız ve başarılı olanlar olarak iki gruba ayrıldı. NIMV başarısızlığı, ilk 2 saatlik takip sürecinde değerlendirildi. Tüm hastalardan elektronik hasta kayıt sistemi ve hasta dosyalarından elde edilen demografik, klinik, laboratuvar ve radyolojik veriler kaydedildi. CRP, PCT ve NLR'nin prognostik performans değerlendirmesi için ROC analizi yapıldı ve farklar De-Long yöntemiyle karşılaştırıldı. Bulgular: Toplam 151 hasta çalışmaya dahil edildi ve hastaların 73'ünde (%48,3) NIMV başarısızlığı gelişti. NIMV başarısızlığı olan grupta mortalite %30,1, YBÜ yatışı %46,6 idi. Primer sonlanım noktası olan NIMV başarısızlığı için çizilen ROC eğrilerine göre CRP için eğri altında kalan alan (EAA): 0,680 (%95 güven aralığı [GA]: 0,594-0,765), PCT için EAA: 0,682 (%95 GA: 0,596-0,767), NLR için EAA: 0,804 (%95 GA: 0,734-0,875), olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Acute exacerbation of chronic obstructive pulmonary disease (AECOPD) is a major cause of emergency department (ED) visits and mortality. Noninvasive mechanical ventilation (NIMV) has become a standard treatment component for patients with AECOPD. NIMV failure can result in the need for endotracheal intubation and increased mortality. This study aimed to investigate the effectiveness of procalcitonin (PCT), C-reactive protein (CRP), and neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR) in predicting NIMV failure, as well as one-month mortality and intensive care unit (ICU) admission, and to determine their superiority over each other. Materials and Methods: This single-center, prospective observational cohort study was conducted at the Emergency Department of Kocaeli University Hospital between March 2023 and December 2024. All patients aged 18 years and older who presented with AECOPD and had an indication for NIMV were included in the study. Hemodynamic instability, missing data, and conditions that could affect biomarker levels were excluded. Patients were classified into two groups: those with NIMV failure and those with successful NIMV. NIMV failure was evaluated within the first two hours of follow-up. Demographic, clinical, laboratory, and radiological data obtained from the electronic patient record system and patient files were recorded. ROC analysis was performed to evaluate the prognostic performance of CRP, PCT, and NLR, and the differences were compared using the De-Long method. Results: A total of 151 patients were included in the study, and 73 patients (48.3%) experienced NIMV failure. In the NIMV failure group, mortality was 30.1%, and ICU admission was 46.6%. According to the ROC curves for predicting NIMV failure, the area under the curve (AUC) was 0.680 (95% confidence interval [CI]: 0.594–0.765) for CRP, 0.682 (95% CI: 0.596–0.767) for PCT, and 0.804 (95% CI: 0.734–0.875) for NLR.