The Ağa Khan Award for Architecture: An inquiry on changing narratives
Ağa Han Mimarlık Ödülü: Değişen anlatılar üzerine bir araştırma
- Tez No: 863873
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDAN BALAMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 385
Özet
Ağa Han Mimarlık Ödülü (AKAA), 45 yılda 15 ödül dönemi ve çok sayıda seminer ve yayının ardından, dikkate değer eserlerden oluşan bir birikim oluşturdu. Bu çalışma, AKAAnın seçim kriterlerini, altında yatan anlatıları ve mimari söylem alanına katkılarını irdeleyerek, ödül programının tarihini ve gelişimini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada ödül programının, zamanın mimari yaklaşımlarıyla ve ele aldığı çeşitli konularla ilişkilenişi de incelenmekte. AKAAnın proje ve yayınları incelendiğinde; jüri raporları, kitaplar ve seminer içeriklerinden bir dizi anahtar kelime ortaya çıkmaktadır. Bu anahtar kelimeler ilgi düzeyine göre kategorize edilip, altta yatan dört farklı anlatı ayırt edilmiştir. Bu dört anlatının ana anahtar kelimeleri, AKAA metinlerinde ve ödül alan gerçekleştirilmiş projelerde öne çıkan kültürel kimlik, bölgesellik, yenilikçilik ve sürdürülebilirlik ve toplumun kendi kendine yetme gelişimi olarak belirlenmiştir. Derlenen verilerin tablolar, çizelgeler ve grafikler halinde görselleştirilmesi yoluyla, ödülün yörüngesinde fark edilebilir dönüm noktaları tespit edilmiş ve ödül programının odak değişimleri vurgulanmıştır. Ödülün mimari mükemmelliği tanımaya yönelik resmi amacının, AKAA yayınları üzerinden incelenmesi, birbirinden farklı ama birbiriyle bağlantılı birçok tanımı ortaya çıkarmaktadır. Bu tanımlar, altta yatan anlatılar ve 45 yıllık tarihin dönüm noktalarıyla birlikte ödülün dönüşümünü, ve başlardaki manevi ve teorik arayışlardan daha somut ve pratik amaçlara geçişiyle de, gerek Müslüman toplumlardaki izleyicileri gerekse günümüz mimarisiyle ilişkili olarak, güncel kalışını açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
After 45 years, 15 cycles and numerous seminars and publications, the Aga Khan Award for Architecture (AKAA) has accumulated a collection of noteworthy works. This study seeks to explore the history and progression of the award program by scrutinizing its selection criteria, underlying narratives, and its contributions to the field of architectural discourse. The research investigates how the award correlates with architectural approaches of its time, and the diverse issues tackled by it. In scrutinizing the projects and publications of the AKAA, a series of keywords has been extracted from the contents of jury reports on award recipient projects, official books, and seminars. After categorizing these keywords based on relevance, four distinct underlying narratives were recognized. The main keywords of the four underlying narratives are cultural identity, regionalism, innovation and sustainability and community self-help development, which feature prominently in AKAA texts and the realized projects that have been awarded. Through visualizing the compiled data in tables, charts and graphs, discernible turning points in the awards trajectory are detected, highlighting the changes of focus within the award program. An examination of the awards official aim to recognize architectural excellence through its publications reveals several distinct yet interconnected definitions. These definitions, in conjunction with the underlying narratives and the turning points over the 45-year history, elucidate the transformation of the award and how it stays relevant to both its audience (Muslim societies) and the architecture of the day, with a shift from intangible and theoretical pursuits to more concrete and practical ends.