Çok kriterli sınıflandırma ve kalite evi ile bağlantı elemanları sektöründe sürdürülebilir ve stratejik tedarikçi yönetimi
Sustainable and strategic supplier management in fasteners industry using multi criteria sorting and house of quality
- Tez No: 863894
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ ILGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Karar verme süreci, günümüz iş dünyasında sürekli bir ihtiyaç olan organizasyonel faaliyetlerin en temel unsurlarından biridir ve doğru bir şekilde yürütülmesi bir organizasyonun başarısı için son derece önemlidir. Bu süreç oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir ve bileşenlerinden herhangi birinde meydana gelen herhangi bir değişiklik tüm sistemi etkiler. Böylece farklı karar problemleriyle karşılaşılabilir ve bunları çözmek için çeşitli yöntemler önerilebilir. Bu tez çalışmasında, sürdürülebilir ve stratejik tedarikçi yönetimi alanında karşılaşılan tedarikçi sınıflandırması problemine odaklanılmış ve EDAS tabanlı bir sıralı sınıflandırma yöntemi olan EDAS-SORT metodolojisi kullanılarak bağlantı elemanları sektöründe faaliyet gösteren bir firmanın tedarikçileri üst düzey, orta düzey ve alt düzey olarak sınıflandırılmıştır. Her tedarikçi düzeyinin ihtiyaçları belirlenmiş ve Kalite Evi yöntemi ile her düzeyin ihtiyacına yönelik iyileştirme önerileri geliştirilerek önceliklendirilmiştir. Bu tez çalışması, sürdürülebilir ve stratejik tedarikçi sınıflandırması konusunda EDAS-SORT ve Kalite Evi yöntemlerini birlikte kullanarak özgün bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The decision-making process is one of the fundamental elements of organizational activities, which is a continuous necessity in today's business world, and its accurate execution is crucial for the success of an organization. This process has a highly complex structure, and any change in its components affects the entire system. Thus, different decision problems may be encountered, and various methods can be proposed to solve them. This thesis focuses on the supplier sorting problem encountered in the field of sustainable and strategic supplier management and uses EDAS-SORT methodology, which is an EDAS-based sequential classification method, to classify the suppliers of a company operating in the fasteners industry as high-level, mid-level and low-level. The needs of each supplier level were identified and improvement suggestions for the needs of each level were developed and prioritized with the House of Quality method. This thesis makes an original contribution to sustainable and strategic supplier sorting by using EDAS-SORT and House of Quality methods together.