Gamma ve hipergeometrik fonksiyonlar için elde edilmiş bazı önemli özdeşlikler
The some important identities obtained for gamma and hypergeometric functions
  1. Tez No: 863978
  2. Yazar: TUĞÇE KARADAĞ BARIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EVRİM TOKLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bilindiği üzere, gamma ve hipergeometrik fonksiyonları içeren denklemler, matematikçiler ve bilim adamları için büyük ilgi görmekte ve bu fonksiyonlar için yeni kanıtlanmış özdeşlikler, diferansiyel ve integral denklemlere çözüm bulmaya yardımcı olmaktadır. J.P. Hannah'ın“Identities for the gamma and hypergeometric functions: an overview from Euler to the present”başlıklı çalışmasına dayanan bu çalışmadaki amacımız, gamma ve hipergeometrik fonksiyonların kısa gelişiminin izini sürmek, aralarındaki yakın ilişkiyi göstermek ve en eski çağlardan günümüze kadar en kullanışlı özelliklerini ve özdeşliklerini sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
As is known, equations involving gamma and hypergeometric functions are of great interest to mathematicians and scientists, and newly proven identities for these functions help to find solutions to differential and integral equations. Our aim in this study, based on J.P. Hannah's work entitled“Identities for the gamma and hypergeometric functions: an overview from Euler to the present”, is to trace the brief development of gamma and hypergeometric functions, to show the close relationship between them, and to present their most useful properties and identities from the oldest ages to the present day.