Üniversite öğrencilerinde algılanan stres, baş etme becerileri ve akademik motivasyon arasındaki ilişkiler
The relationships between perceived stress, coping skills and academic motivation in university students
- Tez No: 864043
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Araştırmanın amacı üniversite öğrencilerinde algılanan stres, baş etme becerileri ve akademik motivasyon arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu kapsamda ele alınan değişkenler arasındaki ilişkiler incelenmiş, sosyodemografik özellikler temelinde oluşturulan gruplar arasında bağımlı değişken düzeyleri bakımından anlamlı fark olup olmadığı araştırılmıştır. Ayrıca algılanan stres ve baş etme becerilerinin akademik motivasyonu yordayıp yordamadığı incelenmiştir. Araştırma nicel araştırma yöntemi ile yapılmıştır. Araştırmanın evrenini 2022-2023 eğitim-öğretim yılını kapsayan, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi'ndeki merkez kampüste bulunan öğrenciler oluşturmaktadır. Çalışmaya basit seçkisiz örnekleme yöntemi ile 506 kişi katılmıştır. Araştırmada sosyo-demografik değişkenleri içeren kişisel bilgi formu, Algılanan Stres Ölçeği, Başa Çıkma Stilleri Ölçeği Kısa Formu ve Akademik Motivasyon Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi yapılırken SPSS 27.0 programı kullanılmıştır. Araştırmanın verileri Pearson Korelasyon Analizi, Tek Yönlü Gruplar Arası Varyans Analizi (ANOVA), Bağımsız Gruplar T-Testi, Regresyon Analizi, Tukey Analizi ve Tamhane's T2 Analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre akademik motivasyon ile başa çıkma stilleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Cinsiyet temelinde karşılaştırılan gruplar arasında akademik motivasyon ortalamalarına bakıldığında kadınların erkeklerden daha yüksek akademik motivasyona sahip olduğu, algılanan stres değişkenlerine ait ortalamalar incelendiğinde kadınların erkeklerden daha yüksek düzeyde algılanan strese sahip olduğu görülmüştür. Genel not ortalamaları temelinde karşılaştırılan gruplar incelendiğinde ortalamalar arttıkça akademik motivasyonun arttığı sonucuna ulaşılmaktadır. Sınıf temelinde karşılaştırılan gruplar incelendiğinde akademik motivasyon en yüksek 4.sınıf da öğrenim gören öğrencilerde tespit edilmiştir. Stres düzeyi ise en çok 1.sınıflarda yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine the relationship between stress, coping skills, and academic motivation perceived among university students. Within this scope, the relationships between the variables were investigated, and whether there was a significant difference in the levels of dependent variables among groups formed based on sociodemographic characteristics was explored. Additionally, it was also examined whether perceived stress and coping skills predicted academic motivation. The research was conducted using a quantitative research method. The population of the study consists of students located on the central campus of Kahramanmaraş Sütçü İmam University, covering the academic year 2022-2023. 506 people participated in the study using simple random sampling method. A personal information form containing socio-demographic variables, Perceived Stress Scale, Coping Styles Scale Short Form and Academic Motivation Scale were used in the research. SPSS 27.0 program was used to analyze the data. The data of the study were analyzed using Pearson Correlation Analysis, One-Way Intergroup Variance Analysis (ANOVA), Independent Groups T-Test, Regression Analysis, Tukey Analysis and Tamhane's T2 Analysis. According to the findings of the research, a significant relationship was found between academic motivation and coping styles. When the academic motivation averages between groups compared on the basis of gender are examined, it was seen that women had higher academic motivation than men; and when the averages of perceived stress variables were examined, it was seen that women had higher levels of perceived stress than men. When the groups compared on the basis of GPA were examined, it was concluded that academic motivation increased as the averages increased. When the groups compared on the basis of grade were examined, the highest academic motivation was found in students studying in the 4th grade. The stress level was found to be highest in first graders.