Spor Tahkim Mahkemesi (CAS) ve kararlarının iptali
Court of Arbitration for Sport (CAS) and annulment of its awards
  1. Tez No: 864061
  2. Yazar: AYTEKİN GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ŞENSÖZ MALKOÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Spor, Uluslararası Ticaret, Law, Sports, International Trade
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Ab Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 270
Özet
CAS, uluslararası düzeyde geniş kabul görmüş, sporun“Supreme Court'u”olarak kabul edilen en üst yargı mercidir. CAS tahkimi, spor ile ilgili uyuşmazlıkları uzman hakemler vasıtası ile sporun doğası gereği süratle çözüme kavuşturmak amacı ile kurulmuş olup geleneksel tahkim gibi kural olarak ihtiyaridir. Ancak sportif kurum ve kuruluşların statü, talimat vb. kurallarında yer alan ve CAS'ın yetkisini tanıyan tahkim şartı sebebiyle CAS tahkimi, bu kurum ve kuruluşların üyeleri için zorunlu tahkimi de barındırır.“Lex sportiva'nın”gelişimine büyük katkı sağlayan CAS hakem kararları, başta uluslararası mahkemeler daha sonra yerelde de İsviçre Federal Mahkemesi (İFM) tarafından sürekli olarak denetim altında tutulmaktadır. Bu çalışma kısa bir CAS takdiminin ardından CAS tahkiminin ayırt edici özelliklerini usul kuralları ile işleyerek CAS hakem kararlarının iptal davası özelinde İsviçre'de nasıl ve ne şekilde denetlendiği, hangi iptal nedenlerine tabi olduğu, Türkiye'de verilmiş spor ile ilgili kararların CAS tahkiminden geçip iptal nedenleri kapsamında İFM'de iptal davasına konu edilip edilemeyeceği, CAS hakem kararlarının tanıma ve tenfiz yapılıp yapılamayacağı sorularına cevap arayacaktır.
Özet (Çeviri)
CAS is recognized as“Supreme Court”of sports which is widely accepted as the highest judicial authority at international level. CAS arbitration was established with the purpose of resolving sports related issues through expert artbitrators in an expeditious manner because of the nature of sports and is voluntary as a rule like traditional arbitration. However, due to the arbitration clause in the statutes, regulations, etc. of sporting bodies and organizations recognizing the jurisdiction of CAS, CAS arbitration also bears mandatory arbitration for the members of these bodies and organizations. CAS arbitral awards which are perpetually monitored by primarily by international courts, locally by the Swiss Federal Supreme Court (SFSC) make a great contribution to the development of the“lex sportiva”. After a brief introduction to CAS, this study will cover the distinctive features of CAS arbitration with its procedural rules and will seek responses to the question how and in what manner CAS arbitral awards are reviewed in Switzerland in the context of set aside proceedings, which gorunds for annulment they are subject to, whether sports-related awards rendered in Türkiye can be subject to set aside proceedings before the SFSC withing the scope of the gorunds for annulment after passing through CAS arbitraiton, and whether CAS arbitral awards can be recognized and enforced.