NATO ve Rusya Federasyonu'nun yeni mücadele alanı: Karadeniz'in jeopolitiği
New area of ​​struggle for NATO and the Russian Federation: Geopolitics of the Black Sea
  1. Tez No: 864062
  2. Yazar: EBRU KAİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR YASİN ASAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Yeni dünya düzeninin yarattığı küresel mücadelenin bölgesel yansımalarından birisi günümüzde Karadeniz'de yaşanmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Rusya Federasyonu'nun (Rusya) Karadeniz'de çatışan çıkarları bölgede istikrarsızlığın artmasına yol açmaktadır. ABD, Karadeniz bölgesini çıkar alanı olarak belirtmekte ve bu bölgede güçlenen bir Rusya'yı sorun olarak görmektedir. ABD karşısında Rusya ise çok kutuplu dünya sistemini savunmaktadır. Rusya'nın hedefi, bölgede 'tek egemen güç' olmaktır. Bu sebeple Rusya, Doğu Avrupa'ya doğru genişleyen Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) ve Avrupa Birliği'ni (AB) kendi bölgesel çıkarlarına tehdit olarak algılayarak, proaktif bir politika uygulamaya başlamıştır. Jeopolitik, uluslararası ilişkilerin en önemli konulardan birini oluşturmaktadır. Birçok jeopolitik teori temelde Avrasya coğrafyasına önem vermektedir. Avrasya'da yer alan Karadeniz ise Soğuk Savaş sonrasında, bölgede oluşan güç boşluğu ve jeopolitiğe kazandırılan yeni kavramlarla birçok devletin rekabet odağı olmuştur. Karadeniz'in özellikle ekonomi ve güvenlikte kilit nokta olması, burada güç sahibi olmak isteyen aktörlerin politikalarını etkilemiştir. Bu çalışmada Karadeniz, 1989 – 2023 tarihleri arasında jeopolitik teoriler ekseninde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the regional reflections of the global struggle created by the new world order is experienced in the Black Sea today. The conflicting interests of the United States of America (USA) and the Russian Federation (Russia) in the Black Sea lead to increased instability in the region. Washington identifies the Black Sea region as an area of interest and sees a Russia growing stronger in this region as a problem. Against the USA, Russia defends the multipolar world system. Russia's goal is to become the 'sole dominant power' in the region. For this reason, Russia perceived the North Atlantic Treaty Organization (NATO) and the European Union (EU), which were expanding towards Eastern Europe, as a threat to its own regional interests and started to implement proactive policy. Geopolitics constitutes one of the most important issues in international relations. Many geopolitical theories mainly attach importance to Eurasian geography. The Black Sea, located in Eurasia, became the focus of many actors after the Cold War, with the power vacuum in the region and the new concepts introduced to geopolitics. The fact that the Black Sea is a key point especially in economy and security has affected the policies of actors who want to have power here. In this study, the Black Sea was examined on the axis of geopolitical theories. In this study, the Black Sea was examined on the axis of geopolitical theories between 1989 and 2023.