Özel gereksinimli bireylerin eğitiminde paydaşlar arası iş birliği: Model önerisi
Collaboration between stakeholders in the education for individuals with special needs: A model proposal
- Tez No: 864109
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZGİN VURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zihinsel Engelliler Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bu araştırmanın amacı özel gereksinimli öğrencinin eğitiminden sorumlu paydaşların mevcut iş birliğine yönelik görüşlerinin belirlenmesi, paydaşların görüşleri doğrultusunda paydaşların iş birliğini sağlamak için bir çevrimiçi platformun ihtiyaç analizinin yapılması, çevrimiçi platformun tasarım ilkelerinin belirlenmesi, bu ilkelere göre çevrimiçi platformun tasarlanması, geliştirilmesi ve paydaşlar arasında kullanılabilirliğinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda araştırma tasarım tabanlı araştırma yaklaşımıyla gerçekleştirilmiştir. Tasarım tabanlı araştırma sürecinde ihtiyaç analizinin ardından birinci prototipin değerlendirilmesi, ikinci prototipin değerlendirilmesi ve son ürünün değerlendirilmesi aşamalarından oluşan üç döngüsel süreçte araştırma süreci tamamlanmıştır. Araştırmanın ihtiyaç analizi aşamasında 26 katılımcı, birinci prototipin değerlendirilmesinde 5 katılımcı, ikinci prototipin değerlendirilmesi aşamasında pilot uygulamaya 12 katılımcı ve değerlendirme aşamasına 11 katılımcı, son ürünün değerlendirilmesi aşamasında uygulama aşamasına 11 katılımcı ve değerlendirme aşamasında 97 katılımcı yer almıştır. Araştırma toplam 151 katılımcıyla tamamlanmıştır. Araştırmada veriler yarı yapılandırılmış görüşmelerle ve Web Sitesi Kullanılabilirlik Ölçeği ile Sistem Kullanılabilirlik Ölçeği ile toplanmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi ve betimsel istatistikler yoluyla çözümlenmiştir. İhtiyaç analizi ve döngüsel değerlendirme süreçlerinin ardından çevrimiçi platformun tasarım ilkeleri belirlenmiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlar özel gereksinimli öğrencilerin eğitiminden sorumlu paydaşların iş birliği için hazırlanan çevrimiçi platformun iş birliği sürecinde kullanılabilir olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the views of stakeholders responsible for the education of students with disabilities regarding the current collaboration, to conduct a needs analysis of an online platform to ensure the collaboration of stakeholders in line with the views of stakeholders, to determine the design principles of the online platform, to design and develop the online platform according to these principles and to examine its usability among stakeholders. In line with this purpose, the research was conducted with a design-based research approach. In the design-based research process, following the needs analysis, the research process was completed in three cyclical phases: evaluation of the first prototype, evaluation of the second prototype and evaluation of the final product. There were 26 participants in the needs analysis phase of the research, 5 participants in the evaluation of the first prototype, 12 participants in the pilot implementation and 11 participants in the evaluation phase of the second prototype, 11 participants in the implementation phase and 97 participants in the evaluation phase of the final product. The research was completed with a total of 151 participants. Data were collected through semi-structured interviews and the Website Usability Scale and System Usability Scale. The data obtained were analyzed through content analysis and descriptive statistics. Following the needs analysis and cyclical evaluation processes, the design principles of the online platform were determined. The results of the study revealed that the online platform prepared for the collaboration of stakeholders responsible for the education of students with special needs can be used in the collaboration process.