Kamu diplomasisi bağlamında Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı
Presidential Directorate of Communications in the context of public diplomacy
- Tez No: 864118
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Kamu diplomasisi yaklaşımının ve bunu dış politika kapsamında uygulayan kurumların hem ülkemizde hem de dünyada önemi giderek artmaktadır. İletişim ve bilgi teknolojisinin olanakları geliştikçe, bilgi düzeyi yüksek kamuoyu oluşmakta, kişiler sosyal medyayı ve diğer araçları kullanarak söz sahibi olmayı talep etmektedirler. Kamu diplomasisi bir ülkenin kendi siyasi düşünceleri ve amaçları doğrultusunda başka bir ülkenin vatandaşlarını ve aydınlarını etkilemeye çalıştığı bir süreçtir. Bu yaklaşıma göre ülkeler ulusal amaçları ve hedeflerine ulaşmak için doğru olan bilgileri yayarak kamuoyunu şekillendirmeye çalışmaktadırlar. Bu çalışmada iletişim ile kamu diplomasi değerlendirilerek, kamu diplomasisi kapsamında Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'nın yaptığı stratejik iletişim faaliyetleri ele alınmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak literatür taraması yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı oluşturmaktadır. Bu çalışmada içerik analizine göre ilk bölümde kamu diplomasisi kavramı ele alınmış, uygulama alanları ve kitle iletişim araçları tanımlanarak detaylı bilgiler verilmiştir. Ayrıca bu bölümde Türkiye'deki kamu diplomasisi aktörleri ve uygulamalarına değinilerek CİB'in kavramsal çerçevesine de yer verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'nın faaliyetleri ve sosyal medya kullanımı ile ilgili bilgiler verilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise Türkiye'de kamu diplomasisi çalışmaları değerlendirilmiş olup, CİB'in diğer kuruluşlar ile ilişkisi incelenerek yaptığı kamu diplomasisi faaliyetleri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The importance of the public diplomacy approach and its implementation within the scope of this foreign policy is increasing both in the known and in the world. As the opportunities of communication and information technology develop, the level of information in the public is increasing, and people demand to have a say in the world of life by using social media and other tools. Public diplomacy continues to strive to influence the citizens and intellectuals of a country, its own political masses, and the citizens and intellectuals of another country. According to this approach, they try to reach national systems across the country and improve public opinion by disseminating accurate information. With this effective communication, public diplomacy was evaluated and the communication activities created by the Presidential Communications Directorate within the scope of public diplomacy were discussed. In the study, a literature review was conducted as a data collection tool. The classification of the research is made by the Presidential Communications Directorate. According to the content analysis of this content, in the first part, public diplomacy explanations, application areas and mass media tools are defined and detailed information is given. In addition, in this section, the public diplomacy actors and practices in Turkey are mentioned and the frames of the CIB are also included. In the second part of the study, information was given about the activities of the Presidential Communications Directorate and the use of social media. In the third part of the study, public diplomacy studies in Turkey were evaluated, and CIB's public diplomacy studies were examined by examining its relations with other organizations.