Kök yüzeyi düzleştirme işleminde kullanılan farklı aletlerin karşılaştırılması
Comparative effectiveness of hand instruments, ultrasonic scaler and burs on root planing
  1. Tez No: 86413
  2. Yazar: BETÜL GÜRER (MEMİK)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN MERİÇ, DOÇ. DR. KORKUD DEMİREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
6. ÖZET Çalışmamız klinik değerlendirme ve SEM ile profilometre değerlendirmesi olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Klinik bölümde 12 hastanın 202 dişine ait 1182 bölgesinde klinik ölçüm ve indeksler yapıldıktan sonra, ultrasonik kazıyıcı, küret ya da frezden biri ile kök yüzeyi düzleştirmesi uygulanmış ve dört hafta sonra klinik ölçümler tekrarlanmıştır. Uyguladığımız indeks ve ölçümler; plak indeksi, gingival indeks, sondalanabilir cep derinliği ve sondalamada kanamadır. Tüm aletlerin tedavi öncesi ve tedaviden dört hafta sonraki ölçümlerinin grupiçi farkı istatistiksel anlamlıdır. Aletler arasında ise anlamlı bir fark yoktur. Bölgeler tedavi öncesi sondalanabilir cep derinliklerine göre 1-3 mm'lik cepler ve 4-6 mm'lik cepler olarak sınıflandırılıp, aletlerin tedavi sonrası farkı birbiri ile karşılaştırılmıştır. Aynı şekilde bölgeler çenelere ve vestibül-palatinal ile arayüze göre de sınıflandırılmıştır. Tüm bu karşılaştırmalarda aletler arasında istatistiksel anlamlı bir fark saptanmamıştır. Her üç aletin uygulandığı kök yüzeylerinin SEM ve profilometre ile analizleri sonucunda en düzgün kök yüzeyi özelliklerini küretin sağladığı belirlenmiştir. Frez kürete yakın yüzey özellikleri sağlamıştır. Ultrasonik kazıyıcı ise her iki alete oranla kök yüzeyinin daha pürüzlü kalmasına neden olmuştur. Laboratuar şartlarında belirlenebilen aletler arasındaki bu pürüzlülük farkları klinik sonuçlarına yansımamaktadır. 7. SUMMARY This study has including two different investigations. The goal of the clinical part was to determine whether an ultrasonic scaler or a specifik bur is as effective as a curet in providing root planing. Pockets of 12 patients were randomly selected for root planing with any one of this instruments. Clinical data as plaque index, gingival index, probing depths and bleeding on probing were taken initially and four weeks after treatment. The results showed that all 76
Özet (Çeviri)
6. ÖZET Çalışmamız klinik değerlendirme ve SEM ile profilometre değerlendirmesi olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Klinik bölümde 12 hastanın 202 dişine ait 1182 bölgesinde klinik ölçüm ve indeksler yapıldıktan sonra, ultrasonik kazıyıcı, küret ya da frezden biri ile kök yüzeyi düzleştirmesi uygulanmış ve dört hafta sonra klinik ölçümler tekrarlanmıştır. Uyguladığımız indeks ve ölçümler; plak indeksi, gingival indeks, sondalanabilir cep derinliği ve sondalamada kanamadır. Tüm aletlerin tedavi öncesi ve tedaviden dört hafta sonraki ölçümlerinin grupiçi farkı istatistiksel anlamlıdır. Aletler arasında ise anlamlı bir fark yoktur. Bölgeler tedavi öncesi sondalanabilir cep derinliklerine göre 1-3 mm'lik cepler ve 4-6 mm'lik cepler olarak sınıflandırılıp, aletlerin tedavi sonrası farkı birbiri ile karşılaştırılmıştır. Aynı şekilde bölgeler çenelere ve vestibül-palatinal ile arayüze göre de sınıflandırılmıştır. Tüm bu karşılaştırmalarda aletler arasında istatistiksel anlamlı bir fark saptanmamıştır. Her üç aletin uygulandığı kök yüzeylerinin SEM ve profilometre ile analizleri sonucunda en düzgün kök yüzeyi özelliklerini küretin sağladığı belirlenmiştir. Frez kürete yakın yüzey özellikleri sağlamıştır. Ultrasonik kazıyıcı ise her iki alete oranla kök yüzeyinin daha pürüzlü kalmasına neden olmuştur. Laboratuar şartlarında belirlenebilen aletler arasındaki bu pürüzlülük farkları klinik sonuçlarına yansımamaktadır. 7. SUMMARY This study has including two different investigations. The goal of the clinical part was to determine whether an ultrasonic scaler or a specifik bur is as effective as a curet in providing root planing. Pockets of 12 patients were randomly selected for root planing with any one of this instruments. Clinical data as plaque index, gingival index, probing depths and bleeding on probing were taken initially and four weeks after treatment. The results showed that all 76instruments providing a improvement of the clinical parameters. There are no differences betwenn the instruments. On the second part of this study were root planed surfaces by any one of those instruments, examined with microroughness measurements and scanning electron microscopy (SEM). The results showed that the curets produced least roughness followed by specific burs, while ultrasonic scalers left the most uneven surfaces. 77