Toplumumuzun bir kesiminden elde edilen ölçümlere uygun olarak deneysel bir artikülatör modelinin oluşturulması
Designing an experimental articulator based on the measurement of a slice of our society
  1. Tez No: 86414
  2. Yazar: UĞUR ERGİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET BEYLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Özet DişhckimliğJ teknolojisindeki gelişmeler, alt çene hareketlerinin yeni yöntemler ile kaydedilmesi daha doğru çalışan attikûlatörlerin yapılmasını sağlamıştır. Fakat tasarlanan aıtikulatörlcr daha karmaşık, kullanımı zor hale gelmektedir. Artiküla- tör üreten firmaların yaptırdıkları piyasa araştırmaları dişhekimlerinin ve teknis yenlerinin daha çok ortalama değerli artikülatöricri tercih ettiklerini veya ellerin deki yan ayarlanabilen, tam ayarlanabilen artikülatöricri ortalama değerler ile kul landıklarım göstermiştir. Ortalama değerli artikülatörier belli bir toplumun ortalama değerlerine göre tasar lanırlar. Toplumlar arası anatomik farklılıklar göz önünde bulundurulursa her top lumun kendi değerlerine göre tasarlanmış ortalama değerli artikülatöricri kullan ması daha doğru olur. Toplumumuzdan ortalama bir temporomandibular eklem yapısı değeri elde ede rek deneysel bir tasarım yapabilmek için bu çalışmayı planladık. Çalışmamızda tam ayarlanabilen Mini TMJ artikülatörünü kullanarak 54 deneğin temporomandi bular eklem şekillendirmesini yaptık. Bu şekillendirmelerden lateral, sanral ve me dial kesitler alarak fossa eğrisi, tuberculum articulare eğrisi ve protruziv kondil yolu eğimlerini ölçtük. Yapılan ölçümleri sonuçlarında; Fossa eğrileri lateral kesitte 66.1mm±l6.05mm, santral kesitte 88.76mmtl7.81mm, medial kesitte 6l.88mm±13.93nım olan halkalar ile uygunluk göstermiştir Tuberculum articulare eğrileri çapı lateral kesitte 64.69mm±15.45mm, santral kesitte 93.24mm±19.87mm, medial kesitte 59.75mm±13.94mm olan halkalar ile uygunluk göstermiştir Protruziv kondil yolu eğimi lateral kesitte 19.68°±7.08°, santral kesitte 26°.56°±7.01°, medial kesitte 18.12°±6.07° 'dir Elde edilen değerler yapılan deneysel ortalama değerli articulator tasarımına uygu lanmıştır. 183
Özet (Çeviri)
Summary Advances at dental technology and condylar movement recording methods made it possible to design more precise dental articulators. But these precise articula tors became more complicated and difficult to use. Developers of articulators are investigating the tendency of the market about the articulators. It is found that most of tha dentists and dental technicians prefers to use average valeu articula- rors or they use semi-adjustable or full adjustable articulators at average values. Average value articulators are designed according to values of the societies that they are designed. But there arc anatomic differences between societies. So diffe rent articulators must be designed for the average values of different societies This study is planed to find an average value from our society so as to design an average valeu articulator. In this study we used Mini TMJ dental articulator so as to form temporomandibular joint at 54 voluntecres. We measured the arc of fos sa, tubcrcutum articulare and the slope of protrusive condyle path at lateral, cent ral and medial sections. In this study we found no difference between the values of right and left tempo romandibular joints, and between male and female volunteers.The values of the arc of fossa was 66.1mm±l6.05mm, at lateral slice, 88.76mm±17.81mm at central slice, 6l.88mm±13.93mm at medial slice. The values of the arc of tubcrculum ar ticulare was 64.69mm±l 5.45mm, at lateral slice, 93.24mm±19.87mm mm at central slice, 59.75mm±13.9mm at medial slice. The slope of protrusive condyle path was 19.68°±7.08°, at lateral slice, 26*.56°t7.01° mm at central slice, 18.12°±6.07° at medial slice. At the conclusion of this study we carried our results to the design of an average value dental articulator. 184