Elektronik ticarette çevrim içi mağaza atmosferi, algılanan etkileşim, akış deneyimi ve satın alma niyeti arasındaki ilişkinin incelenmesi: Uyarıcı-Organizma-Tepki (S-O-R) paradigması çerçevesinde bir araştırma
Examining the relationship between online store atmosphere, perceived interactivity, flow experience and purchase intention in electronic commerce: A research within the framework of the Stimulus-Organism-Response (S-O-R) paradigm
- Tez No: 864165
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞATAY ÜNÜSAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
E-ticarete yönelik yükselen trend, dünya genelinde artan e-ticaret hacminden anlaşılmaktadır. Bu noktada tüketicilerin satın alma niyetini etkileyen faktörlerin bilinmesi önem kazanmaktadır. Bu araştırmada Uyarıcı-Organizma-Tepki (S-O-R) teorisi kullanılarak satın alma niyeti üzerinde çevrim içi mağaza atmosferi, algılanan etkileşim ve akış deneyiminin rolü belirlenmeye çalışılmaktadır. Bu amaç çerçevesinde daha önce e-ticaret web sitelerinden alışveriş yapmış 437 tüketiciden çevrim içi anket aracılığıyla ampirik veriler toplanmıştır. Araştırma modelinde sunulan ilişkileri doğrulamak için kısmi en küçük kareler yapısal eşitlik modellemesi (PLS-SEM) yöntemi kullanılmıştır. Sonuç olarak, görsel unsurlar, akış deneyimi aracılığıyla satın alma niyetini pozitif yönde etkilemiştir. Bununla birlikte algılanan kişiselleştirme, akış deneyimi aracılığıyla satın alma niyetini pozitif yönde etkilemiştir. Bu bulgular, satın alma niyeti ile ilgili anlayışın geliştirilmesine yardımcı olmaktadır. Böylelikle çevrim içi mağaza yöneticilerine ve e-ticaret araştırmacılarına katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The rising trend towards e-commerce is evident from the increasing volume of e-commerce worldwide. At this point, it is important to know the factors affecting consumers' purchase intention. In this research, the role of online store atmosphere, perceived interactivity and flow experience on purchase intention is attempted to be determined by using the Stimulus-Organism-Response (S-O-R) theory. For this purpose, empirical data were collected through an online survey from 437 consumers who had previously shopped from e-commerce websites. Partial least squares structural equation modeling (PLS-SEM) was used to verify the relationships presented in the research model. As a result, visual cues positively influenced purchase intention through the flow experience. In addition, perceived personalization positively influenced purchase intention through the flow experience. These findings help to improve the understanding of purchase intention. Thus, it contributes to online store managers and e-commerce researchers.