Ergenlerde sosyal medya bağımlılığı ile yeme bozuklukları arasındaki ilişki
The relationship between social media addiction and eating disorders in adolescents
  1. Tez No: 864166
  2. Yazar: ASLI GÜRLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN ÜNÜSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırma, günümüzdeki genç bireyler arasında hızla yayılan sosyal medya bağımlılığının, özellikle ergenlik dönemindeki bireylerin yeme bozuklukları üzerindeki potansiyel etkilerini anlamayı hedeflemektedir. Araştırmanın temel amacı, sosyal medya bağımlılığı ile yeme bozuklukları arasındaki ilişkiyi derinlemesine inceleyerek bu konuda yeni perspektifler sunmaktır. Araştırmada, Konya ilindeki kolej ve özel eğitim kurumlarından seçilen 199 kız ve 201 erkek olmak üzere toplam 400 öğrenci üzerinde ilişkisel tarama modeli kullanılarak çalışılmıştır. Araştırmanın verileri,“Kişisel Bilgi Formu”,“Yeme Bozukluğunu Değerlendirme Ölçeği”ve“Ergenler için Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Toplanan veriler, SPSS 25.0 programı kullanılarak bağımsız gruplar için t testi, Kruskall-Wallis testi, ANOVA, Mann Whitney-U testi, Tukey çoklu karşılaştırma analizleri ve Pearson korelasyon analizi gibi çeşitli istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda, öğrencilerin sosyal medya bağımlılık seviyelerinin orta düzeyde olduğu belirlenmiştir. Sosyal medya bağımlılık düzeylerinin cinsiyet temelinde farklılık gösterdiği belirlenmiş, ancak yaş, sosyoekonomik durum, anne-baba ilişki durumu, anne eğitim düzeyi ve baba eğitim düzeyi değişkenleri açısından istatiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Araştırmaya katılan öğrencilerin yeme bozuklukları incelendiğinde, kız öğrencilerin yeme bozuklukları açısından erkek öğrencilere göre daha yüksek bir eğilim gösterdiği belirlenmiştir. Yeme bozuklukları ile ilgili yapılan analizlerde, yaş, cinsiyet, sosyoekonomik durum, baba eğitim düzeyi ve anne-baba ilişki durumu değişkenlerine göre bazı alt boyutlarda anlamlı farklılıklar elde edilmiştir. Ancak, anne eğitim düzeyi değişkeniyle anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Araştırmanın bulgularına göre, ergenlerde sosyal medya bağımlılığı ile yeme bozuklukları arasında anlamlı bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır. Çalışmanın sonunda, ergenlerde sosyal medya bağımlılığı ve yeme bozukluklarıyla ilgili öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aims to understand the potential effects of social media addiction, which is rapidly spreading among today's young individuals, on eating disorders, especially in adolescence. The main purpose of the research is to provide new perspectives on this issue by examining in depth the relationship between social media addiction and eating disorders. In the research, a total of 400 students, 199 girls and 201 boys, selected from colleges and private educational institutions in Konya, were studied using the relational screening model. The data of the study were collected using the“Personal Information Form”,“Eating Disorder Assessment Scale”and“Social Media Addiction Scale for Adolescents”. The collected data were analyzed with various statistical methods such as t test for independent groups, Kruskall-Wallis test, ANOVA, Mann Whitney-U test, Tukey multiple comparison analysis and Pearson correlation analysis using SPSS 25.0 program. As a result of the research, it was determined that the students' social media addiction levels were at a medium level. It was determined that social media addiction levels differ on the basis of gender, but no statistically significant difference was found in terms of age, socioeconomic status, mother-father relationship status, mother's education level and father's education level variables. When the eating disorders of the students participating in the research were examined, it was determined that female students had a higher tendency to have eating disorders than male students. In the analyzes regarding eating disorders, significant differences were obtained in some sub-dimensions according to age, gender, socioeconomic status, father's education level and mother-father relationship status variables. However, no significant relationship was found with the mother's education level variable. According to the findings of the research, it was revealed that there is a significant relationship between social media addiction and eating disorders in adolescents. At the end of the study, recommendations are presented regarding social media addiction and eating disorders in adolescents.