Farklı mevsimlerde üretilen geleneksel karaburun kopanisti peynirinin özelliklerinin belirlenmesi
Determination of the properties of traditional karaburun kopanisti cheese produced in different seasons
  1. Tez No: 864217
  2. Yazar: OKTAY DARCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVAL SEVGİ KIRDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvansal Ürünler Hijyen ve Teknolojisi (Disiplinlerarası) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmada İzmir ili Karaburun ilçesinde üretilen PAS'ndan geleneksel yöntemlerle üretilen Kopanisti peynirinin üretim teknolojisi ve peynirin bileşim değerleri (toplam kurumadde, yağ, protein, tuz, kül, titrasyon asitliği ve pH), aroma bileşenleri, aminoasit değerleri ile biyojen amin ve serbest yağ asitleri kompozisyonu belirlenmiştir. Tebliğe göre Karaburun Kopanisti peyniri içermiş olduğu kurumadde değeri dikkate alındığında sert ve yağlı peynir grubuna dahildir. Karaburun Kopanisti peynirinde 17 adet amino asit belirlenmiştir. Peynirlerin amino asit içerikleri arginin, serin, treonin, prolin, lisin, valin, metiyonin, lösin, isolösin, fenilalanin, glisin, alanin, aspartik asit, glutemik asit, histidin, tirozin ve sistein olarak tespit edilmiştir. Karaburun Kopanisti peynirlerinde kış döneminde toplam 75 aroma maddesi belirlenmiş olup bu aroma maddelerinden 14 tanesi üretim süresinin 1, 15, 30, ve 40. günlerinde tespit edilmiştir. Karaburun kopanisti peynirlerinde yaz döneminde toplam 55 aroma maddesi belirlenmiş olup bu aroma maddelerinden 22 tanesi üretim süresinin 1., 15, ve 25 günlerinde tespit edilmiştir. Kış döneminde Karaburun Kopanisti peynirinde 6 adet alkol, 8 asit, 28 adet ester, 9 adet terpen, 3 adet aldehit ve 8 adet keton saptanmıştır. Yaz döneminde ise 8 adet alkol, 6 asit, 28 adet ester, 5 adet terpen, 3 adet aldehit ve 4 adet keton tanımlanmıştır. Karaburun Kopanisti peynirinde bütirik, kaproik, kaprilik, kaprik, undekanoik, laurik, miristik, octonoik, miristoleik pentadekanoik, tetradekanoik, palmitik, heptadekanoik, nonanoik, ve stearik olmak üzere 15 adet doymuş yağ asidi ile palmitoleik, oleik, linoleik ve linolenik asit olmak üzere 4 adet doymamış yağ asidi belirlenmiştir. Kış ve yaz döneminde baskın doymuş yağ asidi palmitik asit olup, onu stearik asit ve miristik asit izlemiştir. Karaburun Kopanisti peyniri yağ asidi profili, özellikle kronik dejeneratif hastalıklara karşı korumayla ilgili olarak sağlığa yararlı etkileri olan oleik (C18:1n9c) ve linoleik (C18:2n6c) asit gibi esansiyel yağ asitlerince zengindir.
Özet (Çeviri)
In this study, production technology and composition values (total dry matter, fat, protein, salt, ash, titration acidity, and pH), flavour components, amino acid values, biogenic amine, and free fatty acid composition of Kopanisti cheese produced by traditional methods from PAS produced in Karaburun district of İzmir province were determined.According to the communiqué, Karaburun Kopanisti cheese is included in the hard and fatty cheese group, considering the dry matter value it contains. 17 amino acids were determined in Karaburun Kopanisti cheese. Amino acid contents of cheeses were determined as arginine, serine, threonine, proline, lysine, valine, methionine, leucine, isoleucine, phenylalanine, glycine, alanine, aspartic acid, glutemic acid, histidine, tyrosine, and sistein. A total of 75 flavouring substances were determined in Karaburun Kopanisti cheeses during the winter period and 14 of these flavouring substances were detected on the 1st, 15th, 30th, and 40th days of the production period. A total of 55 flavouring substances were determined in Karaburun Kopanisti cheese during the summer period and 22 of these flavouring substances were detected on the 1st, 15th, and 25th days of the production period. In the winter period, 6 alcohols, 8 acids, 28 esters, 9 terpenes, 3 aldehydes and 8 ketones were detected in Karaburun Kopanisti cheese. In the summer period, 8 alcohols, 6 acids, 28 esters, 5 terpenes, 3 aldehydes and 4 ketones were identified. In Karaburun Kopanisti cheese, 15 saturated fatty acids (butyric, caproic, caprylic, capric, undecanoic, lauric, myristic, octonoic, myristoleic, pentadecanoic, tetradecanoic, palmitic, heptadecanoic, nonanoic, and stearic) and 4 unsaturated fatty acids (palmitoleic, oleic, linoleic and linolenic) were determined. The dominant saturated fatty acid in winter and summer periods was palmitic acid, followed by stearic acid and myristic acid. The fatty acid profile of Karaburun Kopanisti cheese is rich in essential fatty acids such as oleic (C18:1n9c) and linoleic (C18:2n6c) acid, which have beneficial effects on health, especially in relation to protection against chronic degenerative diseases.