Elektronörofizyolojik olarak insana ait bir EEG parmak izi var mıdır? kantitatif eeg (QEEG) kordans ve koherans analizi
Is there an electroencephalographic fingerprint unique to humans?quantitative EEG (QEEG) cordance and coherence analysis
  1. Tez No: 864219
  2. Yazar: AÇELYA HIDIMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN TARLACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: 11111, 12345
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırma, elektroensefalografi ve kantitatif elektroensefalografi kayıtlarının bireysel özgünlüğü konusunu ele almaktadır. Araştırmanın amacı, insan beyninin dinamik yapısı göz önünde bulundurularak EEG parmak izi kavramının zaman içindeki kalıcılığını değerlendirmektir. Bu kapsamda, uzun vadeli bir perspektifte EEG kayıtlarının sabit kalıp kalmadığını incelemek hedeflenmiştir. 19 katılımcıdan 9 erkek, 10 kadın dahil edilmiştir. İlk EEG çekiminde ortalama yaş 45,68 iken, ikinci çekimde bu yaş 51,95'e yükselmiştir. Aradan geçen minimum ve maksimum zaman aralıkları sırasıyla 23 ay (1,92 yıl) ve 178 ay (14,83 yıl) olarak belirlenmiştir. Kantitatif EEG (QEEG) koherans ve kordans parametrelerinin incelenmesi için orta hat, parietal, oksipital, frontal ve temporal loblardan alınan kayıtlar analiz edilmiştir. Katılımcıların ilk ve son kayıtları, delta, alfa, beta ve teta frekans bantlarında beyin lobları ve tüm beyinde gösterdikleri kalıcılık düzeyleri açısından incelenmiştir. Delta ve teta frekans bantlarında önce ve sonraki veriler arasında yüksek ve anlamlı pozitif korelasyonlar saptamıştır. Özellikle parietal lob, delta ve teta dalgaları arasında son derece yüksek ve tutarlı korelasyonlar (r=0.956 ve r=0.886) sergileyerek en belirgin etkileşimi göstermektedir. Bu korelasyonlar, tüm beyin için de yüksek seviyelerde (r=0.874) olup, frontal ve oksipital loblarda da önemli derecede yüksek korelasyonlar gözlenmektedir. Buna karşılık, alfa ve beta dalgaları arasındaki korelasyonlar daha düşük bulunmuş ve zamanın etkisi altında daha fazla değişkenlik göstermiştir. Bu çalışmanın bulguları, EEG verileri arasında geçen sürenin artmasıyla değişmeyen verilerin, insan beyin parmak izi kavramını desteklediğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This research addresses the individual uniqueness of electroencephalography and quantitative electroencephalography recordings. The study aims to evaluate the concept of an EEG fingerprint in terms of its temporal permanence, considering the dynamic nature of the human brain. In this context, the study seeks to determine whether EEG recordings remain consistent over a long-term perspective. The study included 19 participants, comprising 9 males and 10 females. The average age at the first EEG recording was 45.68 years, which increased to 51.95 years at the second recording. The minimum and maximum intervals between recordings were 23 months (1.92 years) and 178 months (14.83 years), respectively. Quantitative EEG (QEEG) coherence and cordance parameters were analyzed using recordings from the midline, parietal, occipital, frontal, and temporal lobes. Participants' initial and final recordings were examined in terms of their consistency levels across the delta, alpha, beta, and theta frequency bands in various brain lobes and the brain as a whole. High and significant positive correlations were found between earlier and later data in the delta and theta frequency bands. Notably, the parietal lobe displayed extremely high and consistent correlations (r = 0.956 and r = 0.886) between delta and theta waves, indicating the most significant interaction. These correlations were also high for the entire brain (r = 0.874), with substantial correlations observed in the frontal and occipital lobes. In contrast, correlations between alpha and beta waves were found to be lower and showed more variability over time. The findings of this study suggest that data consistent over increasing periods support the concept of a human brain fingerprint in EEG recordings.