Çeşitli kök kanalı dolgu materyallerinin sitotoksik etkileri
Cytotoxic effects of different root canal filling materials
  1. Tez No: 86423
  2. Yazar: HANDAN ODABAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMİN AŞÇI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmada dört farklı kök kanalı dolgu materyalinin (“Ketac- Endo”,“AH-26”,“Endomethasone”,“Sealapex”) L-Straın hücre kültürleri üzerinde oluşturdukları sitotoksik etkilerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Hücrelerin sitotoksitesinin belirlenmesinde, Miliporlu filtre ve 3H-Timidin(TdR) otoradyografi olmak üzere iki farklı yöntem kullamlmıştır. Aseptik koşullarda; üretici firmaların önerileri doğrultusunda hazırlanan materyaller; 5 mm. çapında, 4 mm. kalınlığındaki polietilen halkalar içerisine yerleştirilmiştir. Materyaller, taze karıştırılmasını takiben ve 24 saat, 48 saat, 7 gün (168 saat) 37 °CMe %100 nemli ortamda bekletildikten sonra incelenmiştir. Bunu takiben, materyaller 0.2 mm.'lik porlu membran üzerine yerleştirilerek hücrelere uygulanmıştır. Daha sonra, petri kuyucukları 24 saat süreyle inkübe edilmiştir. înkübasyon süresi sonunda; toplam hücre sayısı ve hücre canlılık oram belirlenmiştir. Hücrelerde oluşan DNA sentezi devamlılığını belirleyebilmek amacıyla 3H-TdR otoradyografi yöntemi kullamlmıştır. 124Çalışmadan elde edilen bulgulara göre; * Taze karıştırılmış materyallerin uygulandıkları gruplarda tüm materyaller sitotoksik etki oluşturmuştur. * Taze karıştırılmış materyallerin sitotoksik etkilerinin; materyallerin bekletilme süreleri ile azaldığı belirlenmiştir. * Materyallerin her bir zaman aralığındaki sitotoksik etkileri; birbirlerine kıyasla istatistiksel olarak farklılık göstermiştir (p0.05). * Tüm materyaller içerisinde, taze karıştırılmış materyallerin bulunduğu gruplarda en az sitotoksik etkiyi“Ketac-Endo”nun gösterdiği belirlenmiştir. Bunu azalan miktarlarda“AH-26”ve“Endomethasone”takip etmiştir. En sitotoksik materyal olarak“Sealapex”belirlenmiştir. Materyallerin bekletilme süreleri ile elde edilen sitotoksik etkilerin azalarak devam ettiği gözlenmiştir. * Her iki yöntemden elde edilen bulguların uyum göstererek, birbirlerini destekledikleri belirlenmiştir. Bu sonucun; çalışmanın güvenilirliğim arttırdığı görüşündeyiz. 125
Özet (Çeviri)
Q NUMMARY- The purpose of this study was evaluate the cytotoxycity of foıır root canal sealers (“Ketac-Endo”,“AH-26”,“Endomethasone”,“Sealapex”) on L-Strain cell cultures. The cytotoxycity was determined with two different methods as milipore filter and 3H-Thymidine (3H-TdR) autoradiography. Under aseptic conditions; the sealers were prepared according to the manufacturer's directions, after than placed into polyethylen rings (5 mm. diameter, 4 mm. length). The materials were evaluated as freshly mixed and after sett for 24 h, 48 h, 7 days (168 h) at 37 °C and % 100 humidity. Then, materials placed onto 0.2 mm. pore sizes membran filter. After then, petri dishes incubated for 24 hour in the incubator. After incubation; total cell count and cell viability were determined. For evaluation of DNA synthesis of cells were used 3H-TdR autoradiography method. In this study, the results showed that; * Freshly prepared materials found more cytotoxic than others.* Cytotoxic effects of materials showed that decrease due to setting time. * All time periods, cytotoxic effects of materials showed that statistically different. But“AH-26”and“Endomethasone”in the cellviability test, 24h and 48h time periods showed no significant difference statistically. * Freshly applied“Ketac-Endo”showed minimal cytotoxic effects to other materials. In this grup“Sealapex”found more cytotoxic. * In this study, similar values obtained with different evaluation methods. This fact showed that the results of this study was reliable. 127