Nano üretim kavramının üretim yönetimi alanında bibliyometrik ve sistematik analizi
The bibliometric and systematic analysis of nanomanufacturing within in production and operations management perspective
- Tez No: 864280
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ÇALIPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim ve İşlemler Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu araştırmanın amacı nano üretim kavramı ile ilgili mevcut çalışmaları üretim yönetimi kavramları ile analiz ederek literatür taraması yapmak ve bu çalışmayı bibliyometrik analiz ve sistematik analiz yöntemleri ile desteklemektir. Nano üretim kavramı çalışmalarını kümelere ayırıp gruplandırarak literatürdeki boşluklara ve ağırlıklı çalışma alanlarına genel bir bakış açısı sunmak hedeflenmiştir. Nano üretim çalışmalarının mevcut durumu belirtilerek değerlendirilip, verilen çeşitli öneriler ile gelecek araştırmalara ve literatüre katkı sağlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to conduct a literature review by analyzing existing studies on the concept of nanomanufacturing with production management perspective and to support this study with bibliometric and systematic analysis. By dividing and grouping nanomanufacturing concept studies into clusters, it is aimed to provide a general perspective on the gaps and main areas of study in the literature. The current status of nanomanufacturing studies is stated and evaluated, and it is aimed to contribute to future research and literature with various suggestions.