Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Uygulama ve araştırma hastanesi aile hekimliği polikliniğine başvuran 20-70 yaş arası kadınların meme kanseri ve taramaları hakkındaki bilgi ve farkındalıkları
Knowledge and awareness of women aged 20-70 years applying to the Family Medicine outpatient clinic of Zonguldak Bülent Ecevit University application and research hospital about breast cancer and screenings, zonguldak Bülent Ecevit University Faculty of medicine
  1. Tez No: 864360
  2. Yazar: FADİME ERTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SEMRA DEMİR AKCA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Hastanesi Aile Hekimliğine başvuran kadın hastaların meme kanseri ve taramaları konusundaki bilgi ve farkındalıklarını değerlendirmek, bu konuda hastalarımızın dikkatini çekmek, bu konu için neler yapabileceğimiz hakkında fikir oluşturmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Hastanesi Aile Hekimliğine başvuran 20-70 yaş arası 180 kadın dahil edilmiştir. Çalışmamızda katılımcıların demografik verileri, meme kanseri ve taramaları hakkındaki bilgi ve tutumları literatür taranarak oluşturulan bir anket ile toplandı ve değerlendirildi. Veriler paket istatistik programıyla analiz edilmiş olup, p anlamlılık değeri
Özet (Çeviri)
Objective: The study aims to evaluate the knowledge and awareness of female patients applying to the Family Medicine Outpatient Clinic of Zonguldak Bülent Ecevit University Hospital about breast cancer and screening, to draw the attention of our patients on this matter, and to create an idea about what we can do for this issue. Materials and Methods: Our study includes 180 women aged 20-70 years who applied to Family Medicine Department of Zonguldak Bülent Ecevit University Hospital. In our study, demographic data, knowledge and attitudes about breast cancer and screening were collected and evaluated with a questionnaire created by reviewing the literature. The data were analyzed using statistical software, with a p-value