Türkiye'de üniversite kariyer merkezi algı ve memnuniyeti ile kariyer farkındalığı ilişkisi
The relationship between perception and satisfaction of university career centre and career awareness in Türkiye
  1. Tez No: 864380
  2. Yazar: EMİNE NAZLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF YAVUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Bu araştırmanın amacı, lisans öğrencilerinin Üniversite Kariyer Merkezi algı ve memnuniyetleri ile kariyer farkındalıkları arasındaki ilişkinin tespit edilmesidir. Araştırmanın evrenini, Türkiye'nin yedi bölgesinden seçilmiş, anket için izin alınan yedi devlet üniversitesinde öğrenim gören (İktisadi ve İdari Bilimler, İktisat, İşletme ve Siyasal Bilgiler Fakültelerinde okuyan) İktisat ve İşletme Bölümü öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise bu üniversitelerde öğrenim gören 623 Kadın, 594 Erkek toplam 1217 öğrencidir. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından geliştirilen“Üniversite Kariyer Merkezi Algı ve Memnuniyet Ölçeği”ve farklı araştırmacılara ait“Mesleki Kariyer Farkındalığı”ölçeğiyle toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler ise IBM SPSS V23 ve AMOS V24 ile analiz edilmiştir. Ölçeklerde yer alan maddelere ait frekans, yüzde, ortalama ve standart sapma analizleri yapılarak elde edilen bulgular yorumlanmıştır. Ayrıca“Kolmogorov-Smirnov”,“Shapiro-Wilk”“Mann-Whitney U”,“Kruskal Wallis”,“Dunn”,“Spearman's Rho”,“Bootstrap ML (Maximum likelihood)”,“Yol Analizi”testlerinden yararlanılmıştır. Araştırmada, Üniversite Kariyer Merkezi algısının öğrencilerin kariyer farkındalıkları üzerine olumlu bir etki ettiği, Üniversite Kariyer Merkezi memnuniyetinin ise öğrencilerin kariyer farkındalıkları üzerinde herhangi bir etkisinin olmadığı sonucuna varılmıştır. Ayrıca, Kariyer merkezi algı ve memnuniyeti ile kariyer farkındalığının %5'lik kısmının açıklandığı belirlenmiştir. Buna ek olarak, öğrencilerin kariyerleriyle ilgili en çok Öğretim Görevlileri/Üyeleri'nden bilgi sağladıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between undergraduate students' perceptions and satisfaction with the University Career Center and their career awareness. The population of the study consists of Economics and Business Administration Department students (studying in the Faculties of Economics and Administrative Sciences, Economics, Business Administration and Political Sciences) from seven well-established state universities selected from seven regions of Turkey, where obtained permission for the survey. The study's sample include 1217 students, 623 female and 594 male, studying at these universities. The data of the research were collected with the“University Career Center Perception and Satisfaction Scale”developed by the researcher and the“Vocational Career Awareness”scale, developed by different researchers. IBM SPSS V23 and AMOS V24 were analyzed the data obtained from the research. Frequency, percentage, mean and standard deviation analyzes of the items in the scales making and the findings were interpreted. In addition, the“Kolmogorov-Smirnov”,“Shapiro-Wilk”,“Mann-Whitney U”,“Kuruskal Wallis”,“Dunn”,“Spearman's Rho”,“Bootstrap ML (Maximum likelihood)”,“Path Analysis”and“Path Analysis”tests were used. The study concluded that the perception of the University Career Center has a positive effect on students' career awareness, whereas the satisfaction of University Career Center has no effect on students' career awareness. Additionally, it has been found that career center perception and satisfaction accounted for 5% of career awareness. Furthermore, it has been determined that the students obtain the majority of their career information from Lecturers/Academician.