Heisenberg gruplarında Schrödinger operatörlerine karşılık gelen kesirli integral operatörlerinin komütatörlerinin Morrey tipli uzaylarda sınırlılığı
Boundedness of commutators of fractional integral operators on Morrey-type spaces associated with Scöhrdinger operators on the heisenberg groups
  1. Tez No: 864462
  2. Yazar: ECEM PITRAKLI VURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu yüksek lisans tezinde, Heisenberg gruplarında Schrödinger operatörlerine karşlık gelen kesirli integral operatörlerinin komütatörlerinin Morrey tipli uzaylardaki sınırlılıkları hakkında bilgi verilecektir. ̇İlk bölümde, literatürde bu konu ile ilgili araştırmaları olan bir çok matematikçi hakkında bilgi verilmiş ve bu çalışmanın amacından bahsedilmiştir. ̇İkinci bölümde, tez konusunda geçen bazı temel tanım ve özellikler verilecektir. Üçüncü bölümde, tez konusu ile ilgili materyal ve metotlar hakkında kısa bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde, Heisenberg grupları, Schrödinger operatörü ve Schrödinger operatörüne karşılık gelen Morrey uzayları hakkında temel tanım ve özellikleri ile ilgili bazı bilgiler verilerek Heisenberg gruplarında tanımlı Schrödinger operatörlerine karşılık gelen kesirli integral operatörlerinin komütatörlerinin Morrey tipli uzaylardaki sınırlılıkları hakkında bilgi verilmiştir. Son bölümde, tez konusunun araştırılmasındaki amaç ve hedefi hakkında kısaca bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis, information will be given about the boundedness of the commutators of fractional integral operators corresponding to Schrödinger operators in Heisenberg groups in Morrey type spaces. In the first part, information is given about many mathematicians who have done research on this subject in the literature and the purpose of this study is mentioned. In the second part, some basic definitions and characteristics of the thesis will be given. In the third part, brief information is given about the materials and methods related to the thesis topic. In the fourth part, some information about Heisenberg groups, the Schrödinger operator and the Morrey spaces corresponding to the Schrödinger operator are given, and some information is given about the basic definitions and properties of the Schrödinger operators defined in Heisenberg groups. Information is given about the limitations of commutators of fractional integral operators in Morrey type spaces. In the last part, the purpose and objective of researching the thesis topic is briefly mentioned.