Pamuklu ve termal yansıtıcı kumaşlarda ısı yayılımının dikiş desenine göre karşılaştırılması
A research on electrical heating system and the use of thermalreflective fabric in outer clothing
  1. Tez No: 864488
  2. Yazar: ERHAN ATABEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
İnsanlar var olduğu günden beri vücutlarını doğanın dış etmenlerine karşı koruma ve hayatta kalma gibi temel güdülerini, hayvan derileri ve bazı bitkileri kullanarak gidermeye çalışmışlardır. İnsanların bu korunma güdüleri, giyim ihtiyacının temelini oluşturmuştur. Günümüzde, giyinme ihtiyacını karşılamak için gelişen teknoloji, yeni malzeme ve üretim yöntemleriyle, insan vücudunun ısısını korumanın oldukça zor olduğu hava koşullarında bile koruyabilen nitelikte, özel kumaşlar ile giysiler üretilmektedir. Araştırmada uzun süre soğuk hava şartları karşısında termal konforu sağlayabilmek, vücut ısısını artırarak dış ortama karşı dengelemek ve bu sayede vücut ısısını koruyabilmek amacıyla elektriksel ısıtıcı sistem tasarımı ile termal yansıtıcı kumaşın birlikte kullanılması üzerine bir çalışma yapılmıştır. Deneysel yöntemin kullanıldığı araştırmada, metalik iletken iplik ve portatif güç kaynağı ile aktif olarak ısı üretilerek, oluşan sıcaklık derecesi ve kumaş yüzeyindeki dağılım ölçülmüştür. Araştırma sonuçları daha sonra yapılacak çalışmalar ile geliştirilerek dış giyim ürünlerinde kullanılabilir hale getirilebilir ve bu sayede soğuk hava koşullarında iletken iplik ve termal yansıtıcı kumaşla birlikte kullanılabilen ısıtıcı sistem sayesinde oluşan ısı ile vücut ısısı kaybının en aza indirgenmesi sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
Since the day they existed, people have have tried to satisfy their basic instincts, such as protecting their bodies against external factors of nature and surviving, by using animal skins and some plants. These protection instincts of people formed the basis of the need for clothing. Nowadays, with the developing technology, new materials and production methods to meet the need for dressing, clothes are produced with special fabrics that can maintain the temperature of the human body even in weather conditions where it is very difficult to maintain it. In the research, a study was conducted on the combined use of electrical heating system design and thermal reflective fabric in order to provide thermal comfort in the face of cold weather conditions for a long time, to increase body temperature and balance it against the external environment, and thus to protect body temperature. In the research using the experimental method, heat was actively produced with metallic conductive yarn and a portable power supply, and the resulting temperature and distribution on the fabric surface were measured. The research results can be improved with further studies and made available in outerwear products, and thus, body heat loss can be minimized thanks to the heating system that can be used with conductive yarn and thermal reflective fabric in cold weather conditions.