Yeni triazolyum içerikli hidrojellerin pamuklu kumaşa uygulanması ve güç tutuşurluk, antibakteriyel özelliklerinin değerlendirilmesi
Application of new triazolium-containing hydrogels to cotton fabric and evaluation of their flame retardant and antibacterial properties
  1. Tez No: 952441
  2. Yazar: NEJMİ SÖYLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ TÜRKMEN, DOÇ. DR. EYLEN SEMA DALBAŞI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
İyonik tuzların termal bozunma kinetikleri ve aktivasyon enerjileri Kissinger–Akahira–Sunose, Flynn–Wall–Ozawa ve Starink metodolojileri kullanılarak incelenmiştir. Sonuçlar, sentezlenen triazolyum iyonik tuzların termal bozunma mekanizmasının farklı alkil zincir uzunluklarına sahip mono- ve dikatyonik triazolyum halkaları tarafından etkilendiğini göstermiştir. Alkil zincir uzunluğu azaldıkça ve triazolyum halkası eklendikçe aktivasyon enerjisinin arttığı belirlenmiştir. Triazolyum içeren hidrojeller hazırlanmış ve pamuklu kumaşlara uygulanarak güç tutuşur ve antibakteriyel özellikleri araştırılmıştır. Dikey yakma test sonuçları, %20 ağırlık oranında dikatyonik iyonik tuz içeren PBDIL12_20'nin test edilen örnekler arasında en yüksek güç tutuşurluk performansını sergilediğini doğrulamıştır. Triazolyum hidrojellerle uygulama yapılan tüm pamuklu kumaşlar Staphylococcus aureus ve Escherichia coli'ye karşı mükemmel antibakteriyel aktivite göstererek >%99 bakteriostatik oranlarına ulaşmıştır. Bu çalışma, cildi yangın ve sağlık tehlikelerinden korumak için koruyucu giysilerde kullanılabilecek güç tutuşur ve antibakteriyel pamuklu kumaşların geliştirilmesine yönelik yenilikçi bir yöntem sunmaktır.
Özet (Çeviri)
A novel series of triazolium ionic salts were synthesised and characterised using Fourier transform infrared spectroscopy as well as ¹H and ¹³C nuclear magnetic resonance spectroscopy. The thermal degradation kinetics and activation energy of the ionic salts were studied using Kissinger–Akahira–Sunose, Flynn–Wall–Ozawa and Starink methodologies. The results indicated that the thermal degradation mechanism of the synthesised triazolium flame retardants is influenced by the mono- and dicationic triazolium rings with different alkyl chain lengths. The activation energy increased with the decrease in the alkyl chain length and the addition of a triazolium ring. Triazolium-containing hydrogels were prepared and applied to cotton fabrics to investigate their flame-retardant and antibacterial properties. The vertical flammability test results confirmed that PBDIL12_20, which contained 20 wt% dicationic ionic salt, exhibited the highest flame retardancy among the tested samples. All the cotton fabrics treated with the triazolium hydrogels exhibited excellent antibacterial activity against Staphylococcus aureus and Escherichia coli, achieving bacteriostatic rates of >99%. This study presents a novel method for the development of flame-retardant and antibacterial cotton fabrics, which can be used in protective clothing to safeguard skin from fire and health hazards.