Cinsiyet rollerinin sosyal kaygı, benlik saygısı ve saldırganlık ile ilişkisinin incelenmesi
An examination of the relationship between gender roles, social anxiety, self-esteem and aggression
  1. Tez No: 963527
  2. Yazar: NESLİHAN BAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ ERKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmanın genel amacı; 18-65 yaş arası bireylerin cinsiyet rollerinin bireylerde sosyal kaygı, benlik saygısı ve saldırganlık düzeyleri ile etkileşimlerinin incelenmesidir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Kayseri ilinde yaşayan 18-65 yaş aralığında rastgele seçilen bireyler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise Kayseri ilinde yaşayan 18-65 yaş aralığındaki rastgele seçilen 200 kişi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Sosyodemografik Bilgi Formu, Bem Cinsiyet Rolleri Envanteri (BCRE), Liebowitz Sosyal Kaygı Ölçeği (LSAÖ), İki Boyutlu Benlik Saygısı Ölçeği (Kendini Sevme ve Öz-Yeterlik Ölçeği-KSÖÖ) ve Buss-Perry Saldırganlık Ölçeği (BPSÖ) kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS programına aktarılarak normallik düzeyine bakılmış ve normal dağılım gösterdiği görülerek parametrik testler kullanılmıştır. Sonuç olarak araştırmada BEM alt boyutları (Sosyal Kabul Edilirlik, Kadınsılık, Erkeksilik) arasında pozitif ve anlamlı ilişkiler bulunmuş, ancak kaygı ve kaçınma ile BEM alt boyutları arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır. Kaygı ile kaçınma arasında ise pozitif ve güçlü bir korelasyon gözlenmiştir. Sosyal Kabul Edilirlik, Kadınsılık ve Erkeksellik, kendini sevme ve öz-yeterlilikle anlamlı pozitif ilişkiler göstermiştir. Saldırganlık boyutlarında ise kadınsılık ile düşük düzeyde pozitif, erkeksilik ile ise anlamlı negatif ilişkiler bulunmuştur. Yaş ilerledikçe saldırganlık düzeylerinde belirgin azalma görülürken, kaygı, kaçınma, kendini sevme ve öz-yeterlilik gibi psikolojik değişkenler yaşa bağlı farklılık göstermemiştir. Medeni durumda kaygı ve içsel psikolojik değişkenlerde fark olmazken, bekar bireylerin saldırganlık düzeyleri evli bireylere göre daha yüksek bulunmuştur. Eğitim düzeyi kaçınma ve sözel saldırganlıkta farklılık yaratırken, diğer değişkenlerde anlamlı etkisi olmamıştır. Çalışma durumu ve gelir düzeyinin psikolojik değişkenlere etkisi ise genel olarak anlamlı bulunmamıştır. Bulgular, cinsiyet rolleri, saldırganlık ve psikolojik değişkenler arasındaki karmaşık ilişkilerin yaş, medeni durum ve eğitim gibi faktörlerle şekillendiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The general aim of this study is to examine the interactions between gender roles and social anxiety, self-esteem, and aggression levels among individuals aged 18 to 65. The study employed a quantitative research method using a correlational survey design. The population consisted of randomly selected individuals aged 18-65 residing in Kayseri province. The sample comprised 200 randomly selected participants from the same population. Data were collected using a Sociodemographic Information Form, Bem Sex Role Inventory (BSRI), Liebowitz Social Anxiety Scale (LSAS), Two-Dimensional Self-Esteem Scale (Self-Liking and Self-Competence Scale - SLSCS), and Buss-Perry Aggression Questionnaire (BPAQ). The collected data were analyzed using SPSS software. After confirming normality assumptions, parametric tests were applied. Results indicated significant positive relationships among the BSRI subdimensions (Social Acceptability, Femininity, Masculinity), while no significant relationships were found between anxiety, avoidance, and the BSRI subdimensions. A strong positive correlation was observed between anxiety and avoidance. Social Acceptability, Femininity, and Masculinity were positively and significantly correlated with self-liking and self-competence. Regarding aggression dimensions, femininity showed a low but positive correlation, whereas masculinity had a significant negative correlation. Aggression levels decreased notably with increasing age, whereas no significant age-related differences were observed for anxiety, avoidance, self-liking, and self-competence. No differences were found in anxiety and internal psychological variables by marital status; however, single individuals exhibited higher aggression levels compared to married individuals. Educational level was found to significantly affect avoidance and verbal aggression, while other variables were unaffected. Employment status and income level generally had no significant effects on psychological variables. These findings suggest that the complex relationships among gender roles, aggression, and psychological variables are influenced by factors such as age, marital status, and education.