Konum tabanlı artırılmış gerçeklik mobil uygulamasının oryantasyon sürecinde kullanılması
Using the location based augmented reality mobile application in the orientation process
- Tez No: 864536
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET MURAT UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmada, üniversiteye yeni başlayan öğrenciler için oryantasyon sürecinde konum tabanlı artırılmış gerçeklik uygulaması kullanımının etkisi incelenmiştir. Çalışmaya Afyon Kocatepe Üniversitesi'ne yeni kayıt olan 44 birinci sınıf öğrencisi katılmıştır. Deney gurubunu 23 öğrenci, kontrol grubunu ise 21 öğrenci oluşturmuştur. Çalışma kapsamında geliştirilen uygulama deney grubu öğrencilerine uygulanmış, öğrenciler uygulama ile oryantasyon programı akışını takip etmişlerdir. Kontrol grubu öğrencileri ise geleneksel yöntemle rehber destekli oryantasyon programı akışını takip etmişlerdir. Geliştirilen uygulama ile üniversiteye yeni başlayan öğrencilerin üniversite birimlerini üniversiteye uyum sürecini kolaylaştırması planlanmıştır. Çalışmaya katılan öğrencilerden ön-test ve son-test başarı testleri, mobil oryantasyon değerlendirme anketi, uzamsal bilgi anketi ve demografik anket formu kullanılarak veriler toplanmıştır. Yapılan analizler, her iki grubun da oryantasyon uygulaması sonucunda başarı puanlarının artış gösterdiğini ortaya koymuştur. Puan artışları incelendiğinde grupların son-test başarı puanları arasında geleneksel oryantasyon grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Deney ve kontrol gruplarının uzamsal bilgi anketi başarı puanları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Son olarak, deney grubu öğrencilerinden süreç ve uygulama hakkında alınan görüşler neticesinde ise genel olarak süreci beğendikleri, herhangi bir sorunlar karşılaştıklarında yardım alabildiklerini, uygulamanın ve sürecin kendilerine katkı sağladığını ve süreci yaşarken zorlanmadıklarını belirtmişlerdir. Sonuç olarak geliştirilen Konum Tabanlı AG Mobil Uygulamasının zaman ve insan kaynağı yönünden sağladığı avantajlar düşünüldüğünde ve uygulamanın en az fiziksel oryantasyon programı kadar etkili olması sebebiyle uygulamanın oryantasyon sürecine dahil edilerek faydalı bir araç olarak kullanılacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This research has studied the effect of using location-based augmented reality during the orientation period of students who have just started university. 44 first-year students who were newly enrolled at Afyon Kocatepe University participated in this study. The experimental group comprises 23 first-year students, and the control group includes 21 first-year students. The application developed within the scope of the study was applied to the experimental group, and the students followed the orientation program with the application. Control group students, on the other hand, followed the guide-assisted orientation program flow with the traditional method. The students who had just started university were expected to adapt to the environment and university in an easier way through this application. Data were collected from the students who participated in the survey using a demographic and spatial knowledge forms, mobile orientation-assessment surveys and pre-tests and post-test location knowledge tests. Analysis showed that both groups had increased their post-information test scores after the orientation program. Similarly, a statistically significant difference was found between the post-test achievement scores of the groups in favor of the traditional orientation group. The spatial knowledge scores did not show any significant difference between experimental and control groups. Ultimately, based on the feedback gathered from the students in the experimental group regarding the process and application, it was found that they generally expressed a favorable attitude toward the process. They reported being able to receive assistance when faced with any issues and acknowledged that the application and process had a beneficial impact on them. Furthermore, they did not encounter any significant difficulties during their experience with the process. Consequently, given the benefits of the Location-Based Augmented Reality Mobile Application in terms of time and human resources, it can be concluded that the program will serve as a valuable tool in the orientation process once the necessary enhancements are implemented.