Deniz ürünlerinde histamin düzeyinin araştırılması
The Investigation of histamine levels in sea products
  1. Tez No: 86453
  2. Yazar: UĞUR ATA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ŞENER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
6. ÖZET Bu çalışmada; İstanbul Balık Hali'nde taze olarak tüketime sunulan balık çeşitlerinden istavrit, hamsi, sardalya ve çinekop balıklarında histamin düzeyleri incelendi ve histamin düzeylerinin toksik seviyede olup olmadığı değerlendirildi. Balık numunelerindeki histamin miktarları; TCA ile ekstrakte edilerek, ekstrakt zayıf asitli kayon değiştiriciyle saflaştırılıp OFA ile türevlendirildikten sonra florometrik olarak tayin edildi. Ölçümler Schimadzu marka floresans spektroflorometrede okundu. Materyal olarak; istavrit, hamsi, sardalya ve çinekop balıklarına ait numuneler Kasım 1997 ve Nisan 1998 aylan arasında her hafta alındı. Bu balık numunelerinin her birinden 70'er olmak üzere toplam 280 analiz gerçekleştirildi. Çalışma sonunda; Genel (6 Aylık) histamin düzeyi ortalaması, istavritte 5.42 ± 0.51 ppm, hamside 7.66 ± 0.53 ppm, sardalya da 8.27 ± 0.71 ppm ve çinekop balığında 3.39 ± 0.29 ppm olarak saptandı. Kasım ayında istavrit, hamsi ve sardalyada ; aralık aymda da çinecopta histamin düzeyinin yüksek olduğu belirlendi. En yüksek histamin düzeyi sardalya balığında saptandı bunu sırasıyla hamsi, istavrit ve çinekop balığı izledi. Sonuç olarak; İstanbul Balık Hali'nde Kasım 1997 ve Nisan 1998 aylan arasında taze olarak tüketime sunulan çeşitli balık numunelerinden istavrit, hamsi, sardalya ve çinekop balıklarında histamin konsantrasyonunun insanlar için toksik düzey olarak kabul edilen 80 ppm'den oldukça düşük düzeyde olduğu saptandı. tje vOııssjmtâmstâsM küremi 53
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY The fresh fish sorts as horse mackerel (Trachurus trachurus), anchovy (Engraulis encrasiecholus), sardine (Sardina pilchardus) and bluefish (Pomatomus saltator) offered to consumption in the Istanbul Fish Market, were examined on the histamin levels and were evaluated their being toxicity. The histamin quantities in the fish samples; It's extracted with TCA, the extract was purified with the cation exchanger with weak acid and after derivatizing it was appointed fluorometrically and the measurements were read in the fluorescent spectrophotometer. The samples of the fish sorts as horse mackerel, anchovy, sardine and bluefish were taken from November 1997 to April 1998; From each of the sorts of fish were taken 70 numbers and totaly 280 analysis had been realised. At the end of this study; The general (Six month) histamine level on an average was fixed as 5.42 ± 0.51 ppm in horse mackerel, 7.66 ± 0.53 ppm in anchovy, 8.27 ± 0.71 ppm in sardine and 3.39 + 0.29 ppm in bluefish. Highest histamin levels were defined in horse mackerel, anchovy and sardine on November and in bluefish on December. The highest histamin level was determined in sardine fish, and the lower levels in anchovy, horse mackerel and bluefish followed the first one. The results of the examinations in the Istanbul Fish Market of the samples of the fish sorts as horse mackerel, anchovy, sardine and bluefish, that were taken from November 1997 to April 1998, fixed that the histamine concentration in the examined fish had been in the lower level of 80 ppm, which is the toxic level for the people. 54