Aşil tendon rüptürü konservatif tedavisinde yeni bir yöntem, USG eşliğinde redüksiyon kontrollü seri alçılama
A new approach in conservative treatment of achilles tendon rupture: Reduction-controlled serial casting under ultrasound guidance
- Tez No: 864555
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Aşil Tendon Rüptürü Konservatif Tedavisinde Yeni Bir Yöntem, Usg Eşliğinde Redüksiyon Kontrollü Seri Alçılama Özet Amaç Aşil tendon rüptürünün konservatif tedavisinden sonra dinamik rehabilitasyonunun, tedavinin önemli bir parçası olduğu bilinmektedir. Literatürde bir çok randomize kontrollü çalışma erken hareket ve yük vermenin aşil tendon iyileşmesini hızlandırdığını göstermektedir. Çalışmamızın amacı, ultrasonografi (USG) eşliğinde yönetilen aşil tendon rüptürü konservatif tedavisinin fonksiyonel sonuçlarını hastanın sağlam tarafı ile karşılaştırmaktı. Gereç ve Yöntem Çalışmamıza akut aşil tendon rüptürü mevcut olan ve fonksiyonel konservatif tedavi planladığımız 18-50 yaş arası hastalar dahil edilmiştir. Açık yarası olan, sigara kullanan, kronik tendon rüptürü olan, diğer tarafta aşil tendon rüptürü öyküsü olan ve nüks aşil tendon rüptürü olan hastalar ise hariç tutulmuştur. Hastaların demografik (yaş, cinsiyet) verileri, rerüptür varlığı, fonksiyonel izokinetik ölçümleri, klinik ölçümleri, USG ölçümleri ve fonksiyonel günlük yaşam skorlama testleri incelendi. Tedavi sonrası tüm ölçümler bilateral yapıldı. Bulgular Çalışmamıza toplamda 21 hasta dahil edildi. Ortalama yaş 39,13±8,42 ve 20 erkek (95.23%) 1 kadın (%4.76) hasta yer aldı. Her iki bacak arasında aşil tendon istirahat açısı (ATİA), dorsifleksiyon açısı, bacak çevresi manuel ölçümlerinde istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamadı. İzokinetik ölçümlerinde ise plantar fleksiyon peak tork (PT), initial tork (IP), total work done (TWD) değerlerinde istatiksel olarak anlamlı fark bulunamadı. Dorsifleksiyon PT, IP, TWD değerleri arasında istatiksel olarak anlamlı fark bulunamadı. Ayrıca fonksiyonel günlük yaşam skorlama testlerinde (VAS, AOFAS, FADI, Leppilahti, ATRS) her iki bacak arasında fonksiyonel olarak anlamlı fark gözlenmedi. Sonuç USG kontrollü redüksiyon sonrası hastaların ATİA ölçümlerinin sağlam taraf ile benzer olmasının, tendon boy uzamasını daha kontrol edilebilir hale getirdiğini düşündürdü. Uygulanan izokinetik testlerin de sağlam taraf ile benzer bulunması bunu destekler niteliktedir. Rerüptür oranı ise literatür ile benzerlik gösterdi. Düşüncemiz; görece literatürde yeni yer edinmiş olan fonksiyonel konservatif rehabilitasyonun optimal tedavi olabilmesi açısından uç uca iyileşme kontrolünü arttırmak, tendon boyuna hakim olarak yeterli fonksiyon kazanımı için usg yardımlı redüksiyonun tercih edilebileceğidir. Anahtar kelime Aşil tendon rüptürü, ultrason, izokinetik test, rerüptür, tendon boyu, fonksiyonel rehabilitasyon
Özet (Çeviri)
A New Approach in Conservative Treatment of Achilles Tendon Rupture: Reduction-Controlled Serial Casting Under Ultrasound Guidance Abstract Objective Dynamic rehabilitation following conservative treatment of Achilles tendon rupture is recognized as a significant component of therapy. Numerous randomized controlled studies in the literature indicate that early mobilization and loading accelerate Achilles tendon healing. Our study aimed to compare the functional outcomes of conservative treatment for Achilles tendon rupture managed under ultrasound (USG) guidance with the healthy side of the patient. Materials and Methods Patients aged 18-50 with acute Achilles tendon rupture who were planned for functional conservative treatment were included in our study. Patients with open wounds, smokers, chronic tendon ruptures, a history of Achilles tendon rupture on the contralateral side, or recurrent Achilles tendon ruptures were excluded. Demographic data (age, gender), rerupture presence, functional isokinetic measurements, clinical measurements, USG measurements, and functional daily life scoring tests of the patients were examined. Post-treatment, all measurements were conducted bilaterally. Results A total of 21 patients were included in our study, with a mean age of 39,13±8,42, including 20 males (95.23%) and 1 female (4.76%). No statistically significant differences were found between Achilles tendon resting angle (ATRA), dorsiflexion angle, and manual leg circumference measurements between both legs. Similarly, no statistically significant differences were found in isokinetic measurements, including plantar flexion peak torque (PT), initial torque (IP), and total work done (TWD). Dorsiflexion PT, IP, and TWD values also showed no statistically significant differences. Additionally, no significant functional differences were observed between both legs in functional daily life scoring tests (VAS, AOFAS, FADI, Leppilahti, ATRS). Conclusion The similarity of ATRA measurements between patients and their healthy sides after USG-controlled reduction suggests that it renders tendon lengthening more manageable. The comparable results of applied isokinetic tests further support this idea. The rerupture rate was also similar to that reported in the literature. Our findings suggest that in order to enhance end-to-end healing control, which is crucial for achieving sufficient function while preserving tendon length, USG-guided reduction could be preferred for optimal conservative rehabilitation, a relatively new concept in the literature. Keywords Achilles tendon rupture, ultrasound, isokinetic test, rerupture, tendon length, functional rehabilitation