The role of miRNA-155 and miRNA-23 as immunomodulator of Klebsiella pneumoniae patient infected with pneumonia
Pndmoni ile enfekte hastalarda Klebsiella pntimoni'nin immunomodulatorii olarak miRNA‐ 155 ve miRNAa‐23'in rolü
- Tez No: 864653
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR ARSLAN, PROF. DR. EKHLASS NNORI ALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Klebsiella pneumoniae, bağışıklık sistemi baskılanmış hastaları enfekte eden fırsatçı bir bakteridir. Çalışmanın hedefleri, mikroribonükleik asitlerin (miRNA-23 ve miRNA-155) hasta serumunda K. pneumoniae enfeksiyonlarını bulmak için biyobelirteç olarak ne kadar iyi çalıştığını bulmak, hastalarda K. pneumoniae'yi izole etmek ve teşhis etmek ve interlökinler ve moleküler patogenez hakkında en güncel bilgileri vermektir. olmak üzere dört yaş grubuna ayrılmıştır. Irak'ın başkenti Bağdat'taki Bağdat Eğitim Hastanesi ve Tüberküloz Enstitüsündeki iki hastaneye Ekim 2022 ile Mart 2023 tarihleri arasında başvuran hastalardan yüz elli örnek (balgam, akciğer sıvıları ve kan) steril kaplarda toplanmıştır. K. pneumoniae izolatlarının yüzde yetmiş beşi, bağışıklık ve moleküler düzeyleri incelemek için 75 hasta serumu örneği kullanılarak 150 örnekten doğrulanmıştır. Mikroskobik ve biyokimyasal analizler ve VITEK® 2 Kompakt sistem ile bakteri tanısı doğrulandıktan sonra, bakterilerin Macckonkey agarda laktozu fermente ettiği ve oksidaz testi için negatif ancak katalaz testi için pozitif olduğu bulunmuştur. Hastalar dört yaş grubuna ayrıldı, birinci grup (25-35 yaş), ikinci grup (36-45 yaş), üçüncü grup (46-55 yaş) ve dördüncü grup (56-70 yaş) yaş ve cinsiyetle eşleşen görünüşte sağlıklı kontroller Irak ulusal kan bankasına bağış yapan kişilerden 75 kan örneği toplandı. Hasta ve sağlıklı grubun serumundaki interlökin düzeyi de ELISA kullanılarak değerlendirildi. Sağlıklı kontrol grubunun serum IL-1ꞵ düzeylerinin ortalama değeri (86.75 ± 2.31) pg/mL, (345.14 ± 7.18) pg/mL'ye kıyasla daha düşüktü. Pnömoni hastalarında IL-34 düzeyleri ise kontrole (74.51 ± 1.55) kıyasla anlamlı bir artış (154.48 ± 15.8) pg/ml göstermiştir. Serum TLR4 düzeyinde de hastalarda (10.17 ± 0.22) ng/ml ile kontrole (2.38 ± 0.06) ng/ml kıyasla anlamlı bir artış (P< 0.01) söz konusu olmuştur. Alıcı işletim karakteristiği (ROC) eğrisi sonuçlarına göre, IL-1ꞵ, IL- 34 ve TLR4 için gerçek pozitif sonuçlar gözlenmiştir. ROC ve eğri altındaki alan (AUC), IL-1ꞵ, IL-34 ve TLR4 reseptörlerinin sağlıklı kontrollere kıyasla pnömoni hastaları için potansiyel biyobelirteçler olarak tanısal gücünü değerlendirmek için kullanılmıştır. MiRNA-23 ve miRNA-155 de RT-PCR kullanılarak tanınmış ve K. pneumoniae'nin patojenitesinin, daha önce enfekte olmuş hastaların serumunda bulunan dört grubun her birinde miRNA-23 ve miRNA-155'in göreceli ekspresyon seviyesinin ∆CT'sinin bireysel sonuçlarına göre farklılık gösterdiği bulunmuştur. miRNA-155 ∆CT (sırasıyla 8.334 ± 2.193 ve -3.518 ± 0.618) ve sağlıklı kontrollerin ortalaması (sırasıyla 1.169 ± 1.669 ve -7.475 ± 0.698) ile ilgili olarak, sadece birinci ve ikinci gruplar hasta serumu ortalama ± S. E.'deki göreceli ifade düzeylerinde anlamlı bir farklılık göstermiştir. E. Hastaların miRNA-23 ekspresyonunu içeren ∆CT değerinde yalnızca ikinci grupta anlamlı bir fark gözlenmiştir; bu değer kontrol grubununkine (4.689 ± 0.763) kıyasla kabaca (9.544 ± 0.749) idi. Analiz, miRNA-23 ve miRNA-155 genlerinin K. pneumoniae'ye karşı tetiklenen ifade düzeylerine yanıt olarak değişiklik gösteren kat değişimini 2 -(∆∆C T ) belirlemiştir. Ayrıca, mevcut çalışmada miRNA-23 ve miRNA-155 genlerinin kat değişiklikleri 2 -(∆∆C T ) testinin gösterdiği gibi, K. pneumoniae, birinci gruptaki hastaların serumunda miRNA-23 ve miRNA-155'in ifade düzeylerini önemli ölçüde artırmada daha etkili olmuştur. Bu test, birinci gruptaki miRNA-23 ve miRNA-155 genleri arasında skora göre anlamlı bir fark olduğunu göstermiştir (sırasıyla %10.52 ve %5.65). Ayrıca, çalışma iki, üç ve dört numaralı gruplarda miRNA-23 ve miRNA-155 ekspresyonunun düşük seviyelerde olduğunu ortaya koymaktadır 2.501, ayrıca kat değişimi 2 -(∆∆C T ) analizi anlamlı bir farklılık göstermemiştir. miRNA-23, miRNA-155 ve interlökinler IL-1β, IL-34 ve TLR4'ün 2 -(∆∆C T ) kat değişimlerinin ortalama ± S.E.'si arasındaki karşılaştırma testi, pozitif korelasyonlar ve anlamlı P-değerleri bulmak için yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Klebsiella pneumoniae, is an opportunistic bacteria that infected immunocompromised patients, and to evaluate the effectiveness of micro ribonucleic acid (miRNA-23 and miRNA-155) as biomarkers for detecting K. pneumoniae infection in patients serum. this study aims to isolate and diagnose K. pneumoniae from patient as well as to provide the latest understanding of interleukins and molecular pathogenesis. One hundred and fifty samples (sputum, lung fluids, and blood) were collected in sterile containers from patients attending two hospitals at Baghdad Teaching Hospital, National Tuberculosis Institute, Baghdad - Iraq for the period from October 2022 to March 2023. Seventy-five of K. pneumoniae isolates were verified from 150 specimens using 75 samples of patients' serum to examine the immune and molecular levels. After confirming the diagnosis of bacteria by microscopic, biochemical assays, and the VITEK® 2compact system. The bacteria were found to be fermenting lactose on the macckonkey agar and were negative for the oxidase test but positive for the catalase test. Patients were divided into four age groups; one group (age 25–35), group two (age 36–45), group three (age 46–55), and group four (age 56–70) with apparently healthy controls matching with age and gender were collected 75 blood samples from people who donate to the Iraqi National Blood Bank. The level of interleukins in the serum of the patient and the healthy group was also evaluated using ELISA. The healthy control group had a lower mean value of serum IL-1ꞵ levels (86.75 ± 2.31) pg/mL compared to (345.14 ± 7.18) pg/mL and IL-34 level in pneumonia patients showed a significant increase (154.48 ± 15.8) pg/ml compared to the control (74.51 ± 1.55) pg/ml. There was also a significant increase (P< 0.01) in serum TLR4 level in patients (10.17 ± 0.22) ng/ml compared to control (2.38 ± 0.06) ng/ml. According to the receiver operating characteristic (ROC) curve results, true positive results for IL-1ꞵ, IL-34, and TLR4 were observed. ROC and area under the curve (AUC) were used to evaluate the diagnostic power of IL-1ꞵ, IL-34, and TLR4 receptors as potential biomarkers for pneumonia patients compared to healthy controls. MiRNA-23 and miRNA-155 were also recognized by using RT-PCR and found the pathogenicity of K. pneumoniae differed, according to the individual results of the relative expression level ∆CT of miRNA-23 and miRNA-155 in each of the four groups that were found in the serum of patients who had previously been infected. Regarding miRNA-155 ∆CT (8.334 ± 2.193 and -3.518 ± 0.618, respectively) and the mean of the healthy controls (1.169 ± 1.669 and -7.475 ± 0.698, respectively), only groups one and two showed a significant difference in relative expression levels in the patient's serum Mean ± S.E. A significant difference was observed in the ∆CT value only in group two, involving patients' expression of miRNA-23 was roughly (9.544 ± 0.749) in comparison to the control group's (4.689 ± 0.763). The analysis determined the fold change 2-(∆∆C T ) of the miRNA-23 and miRNA-155 genes, which exhibited changes in response to their triggered levels of expression against K. pneumoniae. Furthermore, K. pneumoniae was more effective in significantly increasing the expression levels of miRNA-23 and miRNA-155 in patients' serum in group one, as indicated by the fold changes 2-(∆∆C T ) test of the miRNA-23 and miRNA-155 genes in the current study. This test showed a significant difference between the miRNA-23 and miRNA-155 genes in group one by score (10.52 and 5.65%, respectively). Also, the study reveals low levels of miRNA-23 and miRNA-155 expression in groups two, three, and four 2.501, additionally, the fold change 2 -(∆∆C T ) analysis did not demonstrate any significant differences.The comparison assay between Mean ± S.E. of fold changes 2 -(∆∆C T ) of miRNA-23, miRNA-155, and Mean ±S.E. of interleukins IL-1β, IL-34, and TLR4 was done to find positive correlations and significant P-values.