Adana il merkezindeki farklı sosyoekonomik düzey ve farklı yaş gruplarındaki çocuklarda anti-HAV seroprevalansı
The Seroprevalence of hepatitis A in children of different age group socioeconomic status in the center of Adana city
  1. Tez No: 86469
  2. Yazar: HACER YAPICIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. EMRE ALHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Bu çalışma Adana il merkezi içinde yaşayan farklı sosyoekonomik düzey (SED) ve farklı yaş gruplarındaki çocuklarda anti-HAV seroprevalansını saptamak ve aşı stratejisini belirlemek amacıyla yapıldı. Çalışma için Adana il merkezinde bulunan mahalleler alt yapı özelliklerine ve mahalle halkının tahmini sosyoekonomik durumlarına göre yüksek, orta ve düşük sosyoekonomik düzey olmak üzere üç gruba ayrılarak; her gruptan tabakalanmış küme örnekleme yöntemi ile üç mahalle ve her mahalleden de rastgele sayılar tablosu esas alınarak üçer sokak seçildi Toplam 71 1 çocuktan kan alınarak, SED'lerini irdeleyen sorular içeren bir anket uygulandı. Bu anket formunda ailenin aylık gelirini, oturulan evin mülk, kira veya lojman mı olduğunu, kira ise bedelini, evde kullanılan içme suyunu ve evde bulunan eşyaları irdeleyen sorular soruldu. Puanlama yapılarak ailelerin ekonomik düzeyleri belirlendi SED puanı 5-9 olanlar SED Grup I (Düşük), 10-14 olanlar SED Grup II (Orta) ve 15-24 olanlar SED Grup IH (Yüksek) olarak belirlendi. Total anti-HAV, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Merkez Laboratuvannda AxSYM cihazı ve MEIA (Microparticle Enzym Immunoassay) yöntemi ile çalışıldı. Çalışmaya katılan çocukların ortalama yaşlan 99.4 ay (alt-üst: 24-198 ay) idi. Çocukların 355 'i erkek, 356'sı kız idi Çalışmaya katılan 711 çocukta cinsler arasında anti- HAV seroprevalansı açısından bir farklılık yok iken, yaş arttıkça seropozhifliğin arttığı görüldü (pO.0001). Anti-HAV seropozhifliğini ebeveynlerin hem eğitim düzeylerinin hem de mesleklerinin etkilediği görüldü. Ebeveynleri üniversite mezunu olan çocuklarda anti-HAV prevalansı en düşüktü. Seropozitiflik, 72 aydan küçük çocuklarda kreşe giden ve gitmeyenler arasında farklılık göstermiyordu (p>0.5). Çalışmaya katılan çocukların % 20.8'i hastaneye en az bir kez yatmıştı, hastaneye yatmış ve yatmamış olan çocuklarda anti-HAV seroprevalansı açısından farklılık yoktu (p>0.05). Kendisinde veya aile bireylerinde sanlık öyküsü olan çocuklarda anti- HAV seroprevalansı, sanlık öyküsü olmayanlara göre daha yüksek idi (pO.0001, p0.05); 7-12 yaş grubunda kardeş sayısı arttıkça anti-HAV seroprevalansının arttığı görüldü(PO.0001).
Özet (Çeviri)
THE SEROPREVALENCE OF HEPATITIS A IN CHILDREN OF DIFFERENT AGE GROUP AND SOCIOECONOMIC STATUS IN THE CENTER OF ADANA CITY ABSTRACT This study was carried on children of different age groups and socioeconomic status (SES) living in the center of Adana province to determine the seroprevalence of anti-HAV amongst them to mark out an immunization strategy. For the study, the various living quarters were grouped based on their infrastructural characteristics and estimated socioeconomic status of their inhabitants into high, middle and low socioeconomic groups; from the groups three residential quarters were selected based on the stratified cluster sampling and from each residential quarters based on the random numbers table, three streets were chosen. From a total of 71 1 children, blood samples were taken and a questionnaire that examined SES were filled out. In this questionnaire, monthly income of the family, whether the house is selfowned, rented, a state-owned, and if rented the price, as well as the source of the water used and the household items found in their homes were asked. By pointing, SES of these families were determined. Those with SES points between 5-9 were placed in Group I (Low), those between 10-14 in Group II (Middle) and those between 15-24 in Group III (High). The total anti-HAV were analysed at the central laboratories of the Çukurova University Faculty of Medicine, Balcali Hospital with AXSYM equipment and using the MEIA (Microparticle Enzyme Immunoassay) method. The average age of the children was 99.4 months (low-high: 24-198 months). 355 of the children were boys and 356 were girls. Amongst the 71 1 children who participated in the study whilist no difference was found between sexes in terms of anti-HAV seroprevalence; an increase in seropositivity was observed as age increased (p0.05).