Çocukluk çağı travmlarının genç yetişkinlikte kişilerarası ilişki tarzları ve ilişki doyumu üzerindeki etkisi
The effect of childhood trauma on interpersonal relationships and relationship satisfaction in young adulthood
  1. Tez No: 864709
  2. Yazar: GAMZE ELMAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL ÇETİNTULUM HUYUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada çocukluk çağı travmaları ile genç yetişkinlikte kurulan ilişki tarzı ve ilişki doyumu arasındaki ilişkiyi incelemek ve bu üç değişkenin sosyodemografik değişkenler (cinsiyet, anne-baba beraber olma durumu, romantik bir ilişkisi olup olmama durumu, travmatik bir yaşam öyküsü olup olmama durumu) açısından farklılaşıp farklılaşmadığını incelemek amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemi 20-40 yaş aralığında olan 212'si kadın, 91'i erkek olmak üzere toplam 303 katılımcıdan oluşmaktadır. Katılımcılara içerisinde Çocukluk çağı travmaları ölçeği, Kişilerarası ilişki tarzı ölçeği ve ilişki doyumunun olduğu bir anket bataryası iletilmiştir. Verilerin analizi kısmında Pearson korelasyon analizi, Spearman korelasyon analizi, Bağımsız Gruplar T-testi, Tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Mann Whitney-U, Kruskal Wallis-H testi ve Çoklu Doğrusal Regresyon kullanılmıştır. Sonuçlara bakıldığında çocukluk çağı travmaları ile kişilerarası ilişki tarzının ilişki doyumu üzerinde anlamlı düzeyde bir yordayıcılığı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we examine the relationship between childhood traumas and the relationship style and relationship satisfaction established in young adulthood and whether these three variables differ in terms of sociodemographic variables (gender, whether parents are together, whether or not they have a romantic relationship, whether or not they have a traumatic life history). It was aimed to examine whether there was any differentiation. The sample of the research consists of a total of 303 participants, 212 of whom are women and 91 of whom are men, aged between 20-40. A survey battery including the Childhood Trauma Scale, Interpersonal Relationship Style Scale and Relationship Satisfaction was delivered to the participants. In the data analysis part, Pearson correlation analysis, Spearman correlation analysis, Independent Groups T-test, One-way analysis of variance (ANOVA), Mann Whitney-U, Kruskal Wallis-H test and Multiple Linear Regression were used. Looking at the results, it was determined that childhood traumas and interpersonal relationship style were significant predictors of relationship satisfaction.