Ankara ilindeki aile hekimliği asistanlarının yüksek riskli gebelik konusundaki bilgilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of family medicine assistants' knowledge onhigh-risk pregnancy in Ankara province
- Tez No: 864723
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Giriş ve Amaç: Anne ve bebek sağlığı, sadece bireylerin değil, toplumların ve küresel topluluğun da sağlık ve kalkınma hedeflerine ulaşması için hayati bir öneme sahiptir. G Yüksek riskli gebelik, gebeliğin fizyolojik temelinin dışına çıkarak, anne-anne bebek sağlığını tehdit edebilen, komplikasyon sıklığının arttığı durumlar olarak bilinir. Birinci basamak hekimleri, gebenin genelde ilk ve en kolay ulaşabildiği hekim grubu olduğu için yüksek riskli gebeliğin tanı, tedavi, takip ve sevk gibi tüm aşamalarında rol oynayacak kadar yeterli bilgi sahibi olmalıdır. Araştırmamızda Ankara ilindeki aile hekimliği asistanlarının yüksek riskli gebelik konusundaki bilgilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Method: Çalışmamız Ankara ilinde aktif çalışan 236 aile hekimliği asistanına, gönüllülük esasına dayanarak yüz yüze anket uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Literatür taranarak ve Sağlık Bakanlığı Yüksek Riskli Gebelik Rehberi dikkate alınarak oluşturulan ankette, katılımcıların sosyodemografik özellikleri, mesleki deneyimleri ve yüksek riskli gebelik bilgileri sorgulanmıştır. Araştırmamızda elde edilen bulgular değerlendirilirken IBM-SPSS 25 (Statistical Package for the Social Sciences, version 25) istatistik programı kullanılmıştır. Normal dağılımı Kolmogorov Smirnov testi ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 31,42±6,95, asistanlık süresi 2,26±1,06 yıl ve mesleki süresi 6,56±6,43 yıl olarak hesaplandı. Katılımcıların %61,02'si kadındı. %60,59'u evli, %35,59'u çocuk sahibiydi. Çalışmaya dahil edilen asistan hekimlerin %78,81'i tam zamanlı aile hekimliği uzmanlığı eğitimi almakta olduğu belirlendi. Asistan hekimlerin %62,71'i kadın hastalıkları ve doğum rotasyonunu tamamlamıştı. Katılımcıların yaşları ve mesleki süreleri ile bilgi sorularından elde ettikleri puanlar arasında pozitif yönlü orta düzeyde korelasyon saptandı.
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF FAMILY MEDICINE ASSISTANTS' KNOWLEDGE ON HIGH-RISK PREGNANCY IN ANKARA PROVINCE ABSTRACT Introduction: Maternal and infant health is vital importance not only for individuals but also for societies and the global community to achieve health and development goals. High-risk pregnancy, known as situations where pregnancy goes beyond the physiological basis, poses threats to maternal and maternal-infant health, increasing the frequency of complications. Primary care physicians should have sufficient knowledge to play a role in all stages of high-risk pregnancy diagnosis, treatment, follow-up, and referral, as they are often the first and easiest accessible group of physicians for the pregnant woman. Our study aimed to evaluate the knowledge of family medicine residents in Ankara province regarding high-risk pregnancy. Material and Method: Our study was conducted through face-to-face surveys applied to 236 family medicine residents actively working in Ankara province based on voluntary participation. The survey, created considering literature review and the High-Risk Pregnancy Guide of the Ministry of Health, included questions about participants' sociodemographic characteristics, professional experiences, and knowledge of high-risk pregnancy. The data obtained in our study were evaluated using the IBM-SPSS 25 (Statistical Package for the Social Sciences, version 25) statistical program. Normal distribution was evaluated using the Kolmogorov-Smirnov test. Results: The mean age of the participants was calculated as 31.42±6.95 years, the duration of residency as 2.26±1.06 years, and the professional experience as 6.56±6.43 years. 61.02% of the participants were female. 60.59% were married, and 35.59% had children. It was determined that 78.81% of the resident physicians xi included in the study were receiving full-time family medicine specialization training. 62.71% of resident physicians had completed the obstetrics and gynecology rotation. A positive moderate correlation was found between the ages and professional experiences of the participants and the scores they obtained from the knowledge questions.